
Foto © Graphicphoto | Dreamstime.com
22/08/2024
Știri din cealaltă Românie. Un cisnădian a plecat la mare, în Grecia, cu bicicleta, iar la Iași o statuie a fost vandalizată din greșeală
Aici găsești știrile și subiectele care nu apucă prima pagină a ziarelor centrale, dar care îți arată România fără filtre, reală și necosmetizată în vreun fel.
Știri din cealaltă Românie e o revistă a presei locale concentrată pe comunități și viața lor reală, separată de ce se întâmplă la București sau chiar în marile orașe.
Iată ce-am găsit săptămâna asta, când ai aflat deja de la PressOne cum e să fii turist de o zi la Giurgiu, orașul din România unde nu se întâmplă nimic sau că plagiatul lui Mircea Geoană a fost „spălat” de comisia de Etică de la ASE.
La Constanța, ÎPS Teodosie susține că „seceta este o pedeapsă divină pentru greșelile oamenilor”
Din acest motiv, Arhiepiscopul Tomisului a oficiat iarăși rugăciuni de ploaie la ieșirea din localitatea Lumina, spre Năvodari, județul Constanța. Sursa
În Sibiu, un cisnădian a plecat la mare, în Grecia, cu bicicleta, apoi a făcut turul Europei
În 18 iulie, imediat după ziua lui, s-a trezit cu noaptea-n cap, s-a suit în șa și a pedalat spre sud. A traversat, pentru început, Râmnicu Vâlcea, Drăgășani, însă ținta lui era o plajă din Grecia, urmată de Istanbul: „A fost și rămâne un vis să văd Istanbulul cu ochii mei, să merg cu bicicleta până acolo, să pot spune că m-am dus până-n Asia pe bicicletă”. Sursa
În Botoșani oamenii își fac a treia sau a patra fântână pentru că e criză de apă
Investigațiile și reportajele independente nu se fac din like-uri. Cititorii care le susțin financiar sunt cei care le fac posibile. Dacă prețuiești presa noastră, cu o sumă mică pe lună ne poți ajuta mai mult decât crezi. Poți face diferența chiar acum cu un singur click! Îți mulțumim!
Deşi noile puţuri sunt mai adânci, cantitatea de apă pe care acestea o colectează din sol este foarte mică. Sursa
În Alba, două femei au primit despăgubiri de peste 200.000 de euro pentru timbre poștale preluate abuziv de Miliție în 1988
Două femei au obținut despăgubiri de peste un milion de lei (200.000 de euro) de la Inspectoratul Județean de Poliție Alba și Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR), după confiscarea, în urmă cu 36 de ani, a mai multor timbre foarte valoroase care au aparținut părinților lor. Sursa
SECRETISTAN. Bărbatul cu mâna la gură
PressOne a analizat zeci de imagini disponibile de la ședințele CSAT convocate din iulie 2023 încoace, în care generalul Răzvan Ionescu, director interimar al SRI, își acoperă parțial chipul cu o mână sau ambele, în contextul în care publicul din România nu l-a văzut niciodată pe omul care conduce Serviciul Român de Informații, iar pe site-ul instituției nu există nici măcar o fotografie cu acesta.
O mamă nedreptățită de statul român și-a găsit o parte de dreptate la CEDO: „O femeie în România este singură și slabă, statul n-o poate ajuta și nici nu vrea”
La patru ani după ce Mihaela State, o mamă din București, s-a adresat Curții Europene a Drepturilor Omului (CEDO) pentru modul în care statul român a eșuat în a-i proteja cei doi copii, femeia a câștigat procesul.
În Iași, o statuie din centru a fost vandalizată din greșeală
Camerele de supraveghere au surprins momentul în care un tânăr lovește clopotele monumentului denumit „Chemarea”, instalat la intrarea pe pietonalul „Ștefan cel Mare”. Dacă inițial s-a crezut că statuia a fost distrusă intenționat, ba chiar că cineva a vrut să fure elemente ale monumentelor, imaginile arată un bărbat care încearcă, probabil în glumă, să atingă clopotele să vadă dacă acestea sună. Sursa
La Bârlad, încă se mai face bâlciul anual, amplasat la capătul lumii
Bâlciul anual din Bârlad, o tradiție la care țin toți localnicii și nu numai, și-a început desfășurarea din acest an, în premieră, pe platoul din incinta Centrului de Afaceri „Tutova”, situat la capătul lumii, pe strada Metalurgiei. Sursa
Într-un spital din Hunedoara, pacienţii au fost jefuiţi şi lăsaţi fără bani chiar în saloane
Furturile au avut loc la sfârşitul lunii mai, Poliţia Haţeg fiind sesizată atunci că persoane necunoscute au sustras din saloanele spitalului sume de bani ce aparţineau unei femei de 76 de ani şi unui bărbat de 55 de ani, ambii pacienţi ai unităţii medicale. Sursa
În Mamaia, doi şoferi au rupt bariera unei parcări private şi l-au bătut pe taxator
Conflictul a pornit după miezul nopţii, într-o parcare privată de pe bulevardul Mamaia, din Satul de Vacanţă. Doi șoferi au forţat ieşirea din parcare şi au rupt bariera. Staţionarea aici costă 40 de lei. În momentul în care paznicul a văzut că bariera este ruptă, le-a reproşat celor doi. Aceştia s-au enervat şi au început să îl lovească. Sursa
În Maramureș, doi șoferi au rămas fără permis după ce polițiștii i-au văzut din elicopter cum depășeau neregulamentar
„În urma survolării, au fost depistate două autovehicule, care au fost înregistrate efectuând în repetate rânduri depăşiri neregulamentare. În cazul unui conducător auto, exercitarea dreptului de a conduce autovehicule i-a fost suspendată pentru 240 de zile, pentru comiterea a patru abateri de depăşiri neregulamentare.” Sursa
Acţiune organizată pe A2 de Inspectoratul General al Poliţiei Române privind siguranţa rutieră, în contextul minivacanţei prilejuite de sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, 14 aug 2024. Inquam Photos / George Călin
În Constanța, doi studenți de la Academia Navală „Mircea cel Bătrân" vor pleca într-o expediție în Antarctica
Nava BGS 421 „Sv.sv Kiril i Metodii” va pleca în toamna acestui an într-o expediție în Antarctica la care vor participa și studenții constănțeni.
Studenții militari de anul III sd.sg. Olaru Ștefan-Stelian și sd.sg. Tîmpu Valentin Eduard participă la un modul de instruire, prin programul Erasmus+, organizat la bordul navei BGS 421 „Sv.sv Kiril i Metodii”, aparținând Academiei Navale „Nikola Vaptsarov” din Varna, Bulgaria. Sursa
Ți-a fost util acest articol? Ajută-ne să facem mai multe.
Investigațiile și reportajele independente cer timp, documentare și bani. Nu depindem de partide sau interese ascunse, ci de cititori ca tine.
Susține jurnalismul independent cu minimum 5€/lună. Devino abonat acum și ne ajuți mai mult decât ai crede. Îți mulțumim!
Share this











