
Foto: ID 255166930 © Vlad Ispas | Dreamstime.com
04/10/2024
Știri din cealaltă Românie. La Craiova primăria te amendează dacă nu îți vopsești blocul, iar la Sibiu o pensionară de 71 de ani a fost condamnată pentru că avea mai multe pastile decât în rețetă
Aici găsești știrile și subiectele care nu apucă prima pagină a ziarelor centrale, dar care îți arată România fără filtre, reală și necosmetizată în vreun fel.
Știri din cealaltă Românie e o revistă a presei locale concentrată pe comunități și viața lor reală, separată de ce se întâmplă la București și în marile orașe.
Iată ce-am găsit săptămâna asta, când ai aflat deja de la PressOne cum arată îmbătrânirea activă pentru români și fricile lor legate de vârsta pensionării, dar și că planurile metroului din Cluj sacrifică familii vulnerabile, în cel mai scump oraș al României.
În Sibiu, o femeie de 71 de ani a fost condamnată pentru deţinere de droguri de risc, pentru că avea acasă mai multe pastile de Xanax decât în rețeta indicată de medic
Judecătorii au condamnat-o pe femeie la amendă penală de 1.200 de lei care se poate transforma în 100 de zile de închisoare, în situația în care femeia nu va achita suma cerută de judecători. Totodată, ea a fost obligată la achitarea cheltuielilor de judecată în sumă de 700 de lei. I s-au confiscat și cele 48 de pastile găsite în plus față de rețeta dată de către medici. Sursa
Foto: ID 121181408 © Anna Nikonorova | Dreamstime.com
În Suceava, elevii de la Școala Păltinoasa au fost împărțiți în clase după etnie, cu aprobarea Inspectoratului școlar
Segregarea a avut loc în contextul în care copiii romi din Țîmpoceni, o comunitate săracă și izolată, au fost mutați într-un corp separat al Școlii Bogdan Vodă din Capu Codrului, după demolarea vechii Școli Primare Țîmpoceni în anul 2021. Elevii au fost obligați să învețe în fosta sală de sport a școlii, fără acces la toalete sau alte facilități adecvate. Sursa
În Lugoj, oamenii au rămas și fără primar și fără viceprimar, după o serie de demisii
Investigațiile și reportajele independente nu se fac din like-uri. Cititorii care le susțin financiar sunt cei care le fac posibile. Dacă prețuiești presa noastră, cu o sumă mică pe lună ne poți ajuta mai mult decât crezi. Poți face diferența chiar acum cu un singur click! Îți mulțumim!
Primăria Lugoj se află într-o situație dificilă după demisia lui Adrian Serendan, al treilea edil interimar din acest mandat, lăsând orașul fără primar începând cu 1 octombrie. Până la preluarea mandatului de către noul primar ales, Călin Dobra, primăria funcționează „în regim de avarie”, condusă de secretarul-șef, care are însă atribuții limitate. Sursa
Foto: ID 121181408 © Anna Nikonorova | Dreamstime.com
În Craiova, Poliția Locală a început să aplice amenzi pentru blocurile nevopsite
În prealabil, angajații Poliției Locale au transmis notificări, apoi avertismente scrise și anunță că, după 60 de zile, vor urma și sancțiunile financiare. Ceea ce a și început să se întâmple. În orice caz, în mare parte, craiovenii s-au arătat nemulțumiți de presiunea pusă de Primăria Craiova pentru înfrumusețarea aspectului exterior al blocurilor. Sursa
SECRETISTAN. Bărbatul cu mâna la gură
PressOne a analizat zeci de imagini disponibile de la ședințele CSAT convocate din iulie 2023 încoace, în care generalul Răzvan Ionescu, director interimar al SRI, își acoperă parțial chipul cu o mână sau ambele, în contextul în care publicul din România nu l-a văzut niciodată pe omul care conduce Serviciul Român de Informații, iar pe site-ul instituției nu există nici măcar o fotografie cu acesta.
O mamă nedreptățită de statul român și-a găsit o parte de dreptate la CEDO: „O femeie în România este singură și slabă, statul n-o poate ajuta și nici nu vrea”
La patru ani după ce Mihaela State, o mamă din București, s-a adresat Curții Europene a Drepturilor Omului (CEDO) pentru modul în care statul român a eșuat în a-i proteja cei doi copii, femeia a câștigat procesul.
În Bacău, o octogenară a pus pe jar polițiștii cu apelul său la 112 în care își striga câinele
Ajunși la fața locului, polițiștii au determinat că femeia nu se afla în nici un fel de pericol, iar strigătele din apelul 112 s-au auzit deoarece octogenara a apelat din greșeală numărul unic de urgență, în timp de încerca să își prindă câinele care alerga după o pasăre în gospodărie. Sursa
Foto: ID 121181408 © Anna Nikonorova | Dreamstime.com
În Botoșani, un om a fost prins în timp ce arunca deșeuri din mașină după ce a fost reclamat de un vecin
În urma unei sesizări telefonice primite de la un cetățean, polițiștii locali s-au deplasat la platforma autorizată de pe strada Colonel Tomoroveanu, unde l-au surprins în fapt pe B.M. în timp ce arunca deșeuri din construcții (bolțari, moloz) direct din autoturism. Sursa
În Buzău, o femeie a fost reținută de poliție după ce a găsit o sacoşă cu 28.000 lei și a păstrat-o
În acest context, IPJ aminteşte că persoanele care îşi însuşesc bunuri găsite sau ajunse din eroare în posesia lor şi nu le predau în termen de 10 zile autorităţilor sau celor care le-au pierdut, riscă închisoarea de la o lună la trei luni sau amendă. Sursa
În Iași, un bărbat a strâns mii de euro după ce a promis că poate face rost de certificate false de la IML
Potrivit anchetatorilor, acesta ar mai fi cerut suma de 2.900 de euro de la o persoană, în 4 tranșe, pentru a influența medici de la IML să elibereze un raport de alcoolemie în sânge mai scăzut decât cel inițial. Sursa
În Gherla, un bărbat s-a trezit cu un șarpe pe umăr, în centrul orașului
A rămas șocat când a văzut ce este. „Era un șarpe, lung de aproximativ 30 cm, gros cât un cârnat, de culoare maro deschis. Mi-a alunecat pe corp direct în mașină, că era portiera deschisă, și s-a ascuns în zona pedalelor. Am încercat să-l prind, dar s-a mișcat foarte repede. A intrat undeva pe sub bord”. Sursa
În Sfântu Gheorghe se organizează concurs de kürtőskalács
Anul acesta, la Festivalul Kürtőskalács de la Sfântu Gheorghe se vor întrece 14 echipe pentru titlul de „Kürtőskalács-ul anului în Ținutul Secuiesc”. Pentru prima dată se va coace un kürtős cu comori, iar 120 de meșteșugari și producători locali își vor oferi produsele la Târgul de Toamnă. Sursa
Ți-a fost util acest articol? Ajută-ne să facem mai multe.
Investigațiile și reportajele independente cer timp, documentare și bani. Nu depindem de partide sau interese ascunse, ci de cititori ca tine.
Susține jurnalismul independent cu minimum 5€/lună. Devino abonat acum și ne ajuți mai mult decât ai crede. Îți mulțumim!
Share this











