
Foto © Everett Collection Inc. | Dreamstime.com
26/09/2024
Știri din cealaltă Românie. La Buzău patru tineri au fost amendați după ce au furat mireasa, iar în Gorj un șofer a stat trei zile cu un șarpe de un metru și jumătate în mașină
Știri din cealaltă Românie e o revistă a presei locale, concentrată pe comunități și viața lor reală, separată de ce se întâmplă la București sau chiar în marile orașe.
Aici găsești știrile și subiectele care nu apucă prima pagină a ziarelor centrale, dar care îți arată România fără filtre, reală și necosmetizată în vreun fel.
Iată ce-am găsit săptămâna asta, când ai aflat deja de la PressOne că șeful spionilor români a plagiat masiv, dar și că rezerviștii boomeri ai Armatei Române, care s-au antrenat pe tunuri sovietice, au făcut cunoștință cu HIMARS.
La Buzău, patru tineri au fost amendați după ce au furat mireasa. Bărbații aveau arme de jucărie
Cinci tineri cu vârste cuprinse între 18 și 22 de ani, angajați să joace un rol inedit la o nuntă, au fost sancționați contravențional de polițiștii din Buzău. Incidentul a avut loc în timp ce aceștia se deplasau cu o mașină pe un drum public, având asupra lor replici de arme. Polițiștii au intervenit de îndată, constatând că bărbații nu purtau centurile de siguranță și erau ieșiți în afara habitaclului autoturismului, ceea ce a atras atenția echipajului de ordine publică. Sursa
În Bistrița-Năsăud, site-ul de un milion de lei al Primăriei Bistrița a clacat, iar Instituția îndeamnă oamenii să sune dacă le trebuie ceva
Munca la noul site al Primăriei Bistrița s-a întins pe un mandat. Acesta a fost făcut public în anul 2021, însă și acum necesită completări și ajustări. Portalul municipalității, care trebuia să mai reducă din drumurile bistrițenilor la sediile instituției, a costat un milion de lei, iar ulterior a mai înghițit câteva sute de mii de lei pentru optimizare, întreținere și reparații software. Sursa
În Timișoara, becurile inteligente de pe un bulevard proaspăt modernizat au transformat orașul în discotecă
Investigațiile și reportajele independente nu se fac din like-uri. Cititorii care le susțin financiar sunt cei care le fac posibile. Dacă prețuiești presa noastră, cu o sumă mică pe lună ne poți ajuta mai mult decât crezi. Poți face diferența chiar acum cu un singur click! Îți mulțumim!
Becurile inteligente, montate pe proaspat modernizatul bulevard, au luat-o razna. Acestea au oferit un adevărat spectacol când fiecare led instalat pe stâlpii de pe Bogdăneștilor a început să pâlpâie, într-un efect de stroboscop, care i-a năucit deopotrivă pe pietoni și pe șoferi. Sursa
În Iași, un vameș prins cu șpagă a scăpat cu o pedeapsă cu suspendare fiindcă și-a recunoscut vina și i-a „turnat” pe mituitori
De regulă, banii își schimbau proprietarul în timpul controlului vamal. Cât timp un polițist procesa actele în birou, un altul încasa banii de la șoferul autocarului încărcat cu pasageri și bagaje. Banii strânși erau împărțiți apoi, la sfârșit de tură, între vameși. Procurorii au consemnat însă și situații în care în vamă s-a lucrat „pe caiet”, ca într-un birt sătesc. Sursa
SECRETISTAN. Bărbatul cu mâna la gură
PressOne a analizat zeci de imagini disponibile de la ședințele CSAT convocate din iulie 2023 încoace, în care generalul Răzvan Ionescu, director interimar al SRI, își acoperă parțial chipul cu o mână sau ambele, în contextul în care publicul din România nu l-a văzut niciodată pe omul care conduce Serviciul Român de Informații, iar pe site-ul instituției nu există nici măcar o fotografie cu acesta.
O mamă nedreptățită de statul român și-a găsit o parte de dreptate la CEDO: „O femeie în România este singură și slabă, statul n-o poate ajuta și nici nu vrea”
La patru ani după ce Mihaela State, o mamă din București, s-a adresat Curții Europene a Drepturilor Omului (CEDO) pentru modul în care statul român a eșuat în a-i proteja cei doi copii, femeia a câștigat procesul.
În Vâlcea s-au făcut percheziţii la persoane suspectate că au transmis pe internet programe de televiziune
Prin intermediul unui site de internet, în perioada 22 noiembrie 2022 - prezent, persoanele în cauză ar fi pus la dispoziţia publicului toate programele de televiziune din România, pentru orice utilizator care poate avea acces la internet, în orice colţ al lumii, fără consimţământul titularilor acestor drepturi. Sursa
În Constanța, un grup de pensionari au fost momiți de o firmă „naturistă„ cu vouchere cadou de 600 de lei
La finalul evenimentului a avut loc o tragere la sorți prin care s-au împărțit premii. Mare a fost mirarea participanților atunci când s-au câștigat 2.000, 3.000 și chiar 6.000 de lei. Totuși, sumele nu au fost oferite sub formă de cash și nici măcar pentru a cumpăra produsele firmei, ci sub forma unei reduceri la taxa de afiliere în valoare de 9.700 de lei. Sursa
În Gorj, un șofer a stat trei zile cu un șarpe de un metru și jumătate în mașină
Jandarmii au găsit locul în care se ascundea. Militarii recomandă celor care observă un şarpe să nu se apropie de acesta şi să solicite sprijinul autorităţilor competente prin 112. Sursa
În Vaslui, controalele ISU au provocat discuții aprinse printre bolnavi în ambulatoriul Spitalului Județean
Bolnavii, așezați la rând în fața cabinetelor medicale, au fost nevoiți să aștepte efectuarea controlului, înainte de a intra la consultații. Mai mult, unii au povestit că într-unul din cabinete, bolnavul a fost scos afară pentru a face loc comisiei de control de la ISU Vaslui. Sursa
În Arad, turiștii vor putea circula anul viitor cu o replică a unui autobuz produs acum un secol
De anul viitor, turiștii care vor ajunge la Arad se vor putea plimba prin oraș cu autobuzul etajat „Marta”. Municipalitatea anunță că licitația pentru reconstrucția autobuzului după modelul de acum un secol a fost câștigată. Sursa
În Cluj, cercetătorii au dezvoltat o metodă revoluționară pentru înțelegerea activității creierului
O metodă revoluționară dezvoltată de cercetătorii clujeni din domeniul neuroștiinței, alături de cercetătorii UBB, deschide noi perspective în privința unor afecțiuni precum autismul, depresia, alcoolismul ori traumatismele craniene. Sursa
Potrivit Raportului Național al Stării de Sănătate a Populației. publicat de Institutul Național de Sănătate Publică, în 2022 mai bine de jumătate dintre aparatele RMN din țară se găseau în rețeaua privată de sănătate. Foto: © Mastervideo68 / Dreamstime.com
Ți-a fost util acest articol? Ajută-ne să facem mai multe.
Investigațiile și reportajele independente cer timp, documentare și bani. Nu depindem de partide sau interese ascunse, ci de cititori ca tine.
Susține jurnalismul independent cu minimum 5€/lună. Devino abonat acum și ne ajuți mai mult decât ai crede. Îți mulțumim!
Share this











