Daniel Petrescu, într-un loc de care se simte legat – Delta Dunării. Fotografii: Arhiva personală Daniel Petrescu
![Daniel Petrescu, într-un loc de care se simte legat – Delta Dunării. Fotografii: Arhiva personală Daniel Petrescu](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimg.pressone.ro%2Fn_59LIAEwCR9E4LFMojdcURqwFk%3D%2F845x634%2Fsmart%2Fhttps%253A%252F%252Fimages.pressone.ro%252Fwp-content%252Fuploads%252F2017%252F01%252F31150322%252FResize-of-daniel-popescu-_0037.jpg&w=1920&q=75)
Daniel Petrescu, într-un loc de care se simte legat – Delta Dunării. Fotografii: Arhiva personală Daniel Petrescu
01/03/2017
"Mowgli de baltă", copilul Deltei
Daniel Petrescu (43 de ani) este unul dintre cei mai apreciați fotografi și ghizi de wildlife din Delta Dunării, iar asta nu e o întâmplare.
S-a născut și a copilărit în sălbăticia bălților, printre sălcii, broaște și pelicani. Apoi a învățat secrete ale naturii de la tatăl său, ornitologul Eugen Petrescu.
Astăzi, Daniel Petrescu dezvăluie comorile Deltei oricărui dorește: el deține compania Ibis, unul dintre cei mai importanți operatori de tururi wildlife din România.
Pentru Daniel Petrescu, Delta Dunării este o lume cu patru fețe, care se schimbă după anotimpuri. Sunt ca patru lumi în sine.
*
Vrem să putem relata în profunzime despre viața de zi cu zi a românilor, așa cum e ea. Dacă e important și pentru tine, ajută-ne să o ducem la capăt! Orice sumă contează.
Câteva lucruri pe care ar trebui să le știi înainte să comanzi de pe Shein și Temu
Pe fundalul scumpirii costului vieții aproape peste tot în lume, cei doi giganți chinezi, Temu și Shein, au avut parte de o creștere masivă, datorată, în mare măsură, unor strategii agresive de preț. Însă în spatele prețurilor mici se ascund câteva detalii importante, pe care ar trebui să le știm cu toții înainte să comandăm.
Știri din cealaltă Românie. La Băile Tușnad, guvernul maghiar a donat autorităților locale o vidanjă, iar la Sibiu o directoare și-a pus aer condiționat în birou din banii pentru copii
Știri din cealaltă Românie e o revistă a presei locale concentrată pe comunități și viața lor reală, separată de ce se întâmplă la București sau chiar în marile orașe. Iată ce-am găsit săptămâna asta.
Câteva dintre fotografiile lui Daniel Petrescu au o valoare pe care doar el o poate simți cu adevărat.
Share this