Azi a fost prima zi în care a circulat metroul către Drumul Taberei, despre care mulți știau, în teorie, că vine, dar puțini mai credeau că-l vor vedea cu adevărat.
Așa că oamenii l-au întâmpinat cu un amestec de uimire și suspiciune.
Pentru bucureșteni, amânarea metroului a fost, într-un fel, mai firească decât deschiderea lui.
Mica unire: cum a intrat Drumul Taberei în sfârșit în București
Orașe
15/09/2020
Primul tren de la Eroilor spre Drumul Taberei a plecat azi, 15 septembrie 2020, la 14.29, cu 5 ani, două ore și 29 de minute mai târziu decât trebuia.
Primul tren pentru cetățeni, desigur, cărora două ore le-au fost furate chiar la inaugurare: în loc ca magistrala să se deschidă pentru locuitorii Bucureștiului, ea s-a deschis la ora 12.00 întâi pentru președintele Iohannis, premierul Ludovic Orban și ministrul Transporturilor, Lucian Bode, și abia după 14.00 pentru oameni.
„Probabil prima oară când Iohannis ajunge în Drumul Taberei”, după cum comentează cineva.

Inaugurarea noii magistrale de metrou M5 Eroilor - Drumul Taberei. Foto Lucian Muntean

Inaugurarea noii magistrale de metrou M5 Eroilor - Drumul Taberei. Foto Lucian Muntean
Ultimele 29 de minute au fost furate cu același firesc cu care se fură timpul oamenilor în România, într-o normalitate anormală, pe care mulți dintre noi au ajuns să o accepte ca pe o constantă universală.
„Normal că nu pleacă la fix”, comentează altcineva de pe peron, cu resemnare.
***
Pentru locuitorii din Drumul Taberei, viața s-a împărțit mult timp în două: drumul până la intersecția de la Răzoare, de unde nu știai dacă mai ieși vreodată (dimineața puteai să faci și jumătate de oră pe trei stații de autobuz) și restul.
Viața reală, adevăratul început al zilei tale de muncă.
Investigațiile și reportajele independente nu se fac din like-uri. Cititorii care le susțin financiar sunt cei care le fac posibile. Dacă prețuiești presa noastră, cu o sumă mică pe lună ne poți ajuta mai mult decât crezi. Poți face diferența chiar acum cu un singur click! Îți mulțumim!
Momentul ăla când autobuzul plin ochi trecea de Academia Militară și simțeai brusc o ușurare, dispariția unui ghem în stomac.
La asta se referea probabil Kundera cu "insuportabila ușurătate a ființei".
Stația Parc Drumul Taberei.
Locul unde ai putea ieși ca să te plimbi prin Moghioroș cu câinele.
Dacă ai avea voie cu câinele în parcul Moghioroș.
***
În stația de la Eroilor e un aer aproape festiv. Angajați Metrorex, funcționari în cămăși și costume, cu ecusoane de gât, oameni ai Bucureștiului care, pentru câteva ore, s-au transformat în turiști în propriul oraș.
De ce nu-și permit tinerii din România o locuință? Statul nu construiește, iar dezvoltatorii imobiliari și speculanții profită
Prețurile caselor și chiriilor din România au crescut constant după ce economia globală a început să-și revină din Marea Recesiune (criza financiară din 2008). Tot mai mulți tineri din România constată că devine tot mai dificil să spere la o locuință pe care să o numească „a lor”.
Blocuri fără destinatar. Comuniștii nu construiau pentru oameni, ci pentru un plan
Cutii de chibrituri. Așa erau denumite apartamentele comuniste pe vremea când eram copil. Pe atunci nu înțelegeam de ce ne comparăm viața cu micile bețe din lemn, smălțuite la un capăt care stau aliniate, nemișcate, ocupând fiecare micron de spațiu din cutia de carton moale.
Lumea face poze și se uită la peroanele nou-nouțe, luminoase și curate cu aceeași uimire cu care s-ar uita pentru prima oară la candelabrele din stațiile de metrou din Moscova. Mulți nici n-au treabă, au ieșit la plimbare.

Inaugurarea noii magistrale de metrou M5 Eroilor - Drumul Taberei. Foto Lucian Muntean

Inaugurarea noii magistrale de metrou M5 Eroilor - Drumul Taberei. Foto Lucian Muntean
La 14.25, se aude o voce: „Primul tren cu direcția Râul Doamnei va pleca de pe linia opusă”. În vagon se râde.
Normal că nu pleacă de unde trebuie.
Într-o fracțiune de secundă, oamenii o iau la goană către trenul de pe linia cealaltă. Să prindă loc, să nu plece trenul fără ei.
Patru minute mai târziu, pornim.
Se aplaudă.
Stație după stație, se fac poze și filmări, se discută și se admiră, ca și cum am fi într-o expoziție care nu poate fi vizitată decât pe o perioadă scurtă de timp. De altfel, dacă peste două săptămâni linia s-ar închide din cauza unor lucrări, nu cred că ar fi cineva surprins. N-ar fi nimeni surprins nici dacă nu s-ar mai redeschide ani de zile.

Inaugurarea noii magistrale de metrou M5 Eroilor - Drumul Taberei. Foto Lucian Muntean

Inaugurarea noii magistrale de metrou M5 Eroilor - Drumul Taberei. Foto Lucian Muntean

Inaugurarea noii magistrale de metrou M5 Eroilor - Drumul Taberei. Foto Lucian Muntean

Inaugurarea noii magistrale de metrou M5 Eroilor - Drumul Taberei. Foto Lucian Muntean
„Hai, încă o stație și mergem acasă”, îi spune un tată copilului de opt-nouă ani.
***
Toate lucrurile pe care le-am făcut în timpul în care stăteam în coloană înspre sau dinspre Drumul Taberei:
Am citit „Dragoste în vremea holerei” cap coadă.
Am ascultat prima oară "Kind of Blue" al lui Miles Davis și n-am înțeles nimic din el, așa că l-am mai ascultat odată cap-coadă și a început să îmi placă. La ultima piesă am coborât din autobuz. Albumul are 55 de minute. Era lapoviță și înghețasem deja douăzeci de minute în stația de autobuz de la Kogălniceanu.
Am învățat pentru examene. Am trecut examenele doar cu ce apucasem să citesc în autobuz.
Am recuperat orele de somn pe care nu apucam să le dorm în pat, pentru că făceam o oră și jumătate cu autobuzul până la școală sau la birou. Odată pe umerii unei doamne care mă privea aproape duios.
Am plâns, am terminat de plâns și m-am și înveselit.

Inaugurarea noii magistrale de metrou M5 Eroilor - Drumul Taberei. Foto Lucian Muntean

Inaugurarea noii magistrale de metrou M5 Eroilor - Drumul Taberei. Foto Lucian Muntean

Inaugurarea noii magistrale de metrou M5 Eroilor - Drumul Taberei. Foto Lucian Muntean

Inaugurarea noii magistrale de metrou M5 Eroilor - Drumul Taberei. Foto Lucian Muntean
Cobor la Favorit, stația aflată la zece minute de blocul unde am locuit aproape șapte ani. La intrarea în stație, un angajat Metrorex, însoțit de un om de la pază, le urează oamenilor bună ziua, bine ați venit.
Ies la intersecția dintre Sibiu și Drumul Taberei și mă uit cu uimire la stațiile nou-nouțe, din sticlă, așezate regulamentar într-o intersecție care ani de zile a fost un șantier îngrozitor care-și schimba forma permanent, craterele apăreau și dispăreau la fel și marcajele rutiere, benzile sau trotuarele.
Încerc să cobor cu liftul. Nu merge.
O doamnă stă uimită în fața intrării și doar privește, parcă neîndrăznind să intre. O înțeleg. Nici aterizarea unui OZN în Parcul Moghioroș nu ar fi fost întâmpinată cu atâta uimire și neîncredere de oamenii din cartier.

Inaugurarea noii magistrale de metrou M5 Eroilor - Drumul Taberei. Foto Lucian Muntean

Inaugurarea noii magistrale de metrou M5 Eroilor - Drumul Taberei. Foto Lucian Muntean
Dintr-o dată, în anunțurile de pe site-urile de imobiliare, Drumul Taberei nu mai intră în șirul de cartiere „excluse”.
Dintr-o dată, poți să pui un anunț cu „la x minute de metrou”.
Dintr-o dată, ești parte din oraș.
La 15.15 cobor înapoi în stație. În 6 minute, vine un metrou, din care cobor la 15.28 la Eroilor. 13 minute. E cel mai apropiat lucru de teleportare pe care l-am trăit vreodată.

Inaugurarea noii magistrale de metrou M5 Eroilor - Drumul Taberei. Foto Lucian Muntean

Inaugurarea noii magistrale de metrou M5 Eroilor - Drumul Taberei. Foto Lucian Muntean

Inaugurarea noii magistrale de metrou M5 Eroilor - Drumul Taberei. Foto Lucian Muntean

Inaugurarea noii magistrale de metrou M5 Eroilor - Drumul Taberei. Foto Lucian Muntean
În sfârșit, punctele de pe harta Metrorex care anunță, de ani de zile, viitoarele stații de metrou, pot deveni o liniuță adevărată. Ca Pinocchio, când a devenit în sfârșit băiețel.
Drumul Taberei, bine ai venit în București.
Ți-a fost util acest articol? Ajută-ne să facem mai multe.
Investigațiile și reportajele independente cer timp, documentare și bani. Nu depindem de partide sau interese ascunse, ci de cititori ca tine.
Susține jurnalismul independent cu minimum 5€/lună. Devino abonat acum și ne ajuți mai mult decât ai crede. Îți mulțumim!
Share this

