
Foto © Onepony | Dreamstime.com
23/05/2024
Știri din cealaltă Românie. La Plopeni un candidat la primărie promite locuri de muncă la uzina de armament pentru voturi, iar Bârladul colonizează universul
Știri din cealaltă Românie e o revistă a presei locale concentrată pe comunități și viața lor reală, separată de ce se întâmplă la București sau chiar în marile orașe. Aici găsești știrile și subiectele care nu apucă prima pagină a ziarelor centrale, dar care îți arată România fără filtre, reală și necosmetizată în vreun fel.
Iată ce-am găsit săptămâna asta, când ai aflat că studenții de la Sociologie sunt revoltați de cursurile unui profesor candidat pe listele AUR și că România se pregătește de o iarnă demografică, deși o duce tot mai bine economic.
„Un CV la uzină și unul la mine pe Whatsapp”. În Prahova, candidatul șomer al PSD la primăria Plopeni „face angajări” la Uzina Mecanică
În campania electorală, candidatul PSD la funcția de primar, Cristian Viorel Paraschiv, promite că poate facilita angajarea la uzină, deși nu are nicio legătură contractuală cu aceasta, sperând să atragă astfel voturi. „Iei legătura cu domnul Paraschiv, el te întreabă de unde ești, îți cere un CV pe care te pune să-l trimiți și la Uzină și asta e tot”, a fost informația primită de redacția Observatorului Prahovean. Uzina Mecanică (UM) Plopeni a reluat recent angajările, ceea ce este o veste bună pentru locuitorii orașului. ↦ Sursa
Primăria din Pitești duce deținuții la zoo
Acțiunea respectivă face parte dintr-un proiect derulat de Grădina Zoologică Pitești împreună cu Penitenciarul Mioveni, care are ca scop principal creșterea șanselor de reintegrare socială a persoanelor private de libertate – după cum informează Primăria Pitești, pe pagina de Facebook. ↦ Sursa
Un fast-food din Braşov a fost închis după ce nu a putut demonstra că vinde ciorbe "ca la mama acasă"
Investigațiile și reportajele independente nu se fac din like-uri. Cititorii care le susțin financiar sunt cei care le fac posibile. Dacă prețuiești presa noastră, cu o sumă mică pe lună ne poți ajuta mai mult decât crezi. Poți face diferența chiar acum cu un singur click! Îți mulțumim!
Comisarii Protecţiei Consumatorilor au oprit temporar activitatea unui restaurant din Braşov şi au aplicat firmei de care aparţine acesta amenzi de 20.000 de lei, după ce au constatat mai multe nereguli, printre care şi aceea că nu poate proba prin „studii efectuate în acest sens” că vinde „ciorbe ca la mama acasă”. ↦ Sursa
În Constanța poți lua amendă dacă îți întinzi rufele la uscat
Constănțenii din zone intens circulate riscă amenzi de la Poliția Locală dacă își întind rufele pe frânghii exterioare sau montează dispozitive de uscare pe domeniul public. Astfel, cei afectați sunt nevoiți să usuce rufele în casă, ceea ce poate provoca umezeală și mirosuri neplăcute.
Reprezentanții Poliției Locale Constanța au informat redactorii „Cuget Liber” că, din 2021 până în prezent, au somat 114 cetățeni. Dintre aceștia, 45 au fost sancționați contravențional, cu amenzi totalizând 23.550 lei, iar restul s-au conformat somațiilor. ↦ Sursa
SECRETISTAN. Bărbatul cu mâna la gură
PressOne a analizat zeci de imagini disponibile de la ședințele CSAT convocate din iulie 2023 încoace, în care generalul Răzvan Ionescu, director interimar al SRI, își acoperă parțial chipul cu o mână sau ambele, în contextul în care publicul din România nu l-a văzut niciodată pe omul care conduce Serviciul Român de Informații, iar pe site-ul instituției nu există nici măcar o fotografie cu acesta.
O mamă nedreptățită de statul român și-a găsit o parte de dreptate la CEDO: „O femeie în România este singură și slabă, statul n-o poate ajuta și nici nu vrea”
La patru ani după ce Mihaela State, o mamă din București, s-a adresat Curții Europene a Drepturilor Omului (CEDO) pentru modul în care statul român a eșuat în a-i proteja cei doi copii, femeia a câștigat procesul.
În Timișoara, corpul de control al primăriei a descins la Spitalul Municipal pentru RMN-urile „cadou” oferite clanului Cârpaci
Olimpia Oprea, fost director al Spitalului Municipal Timișoara între 2016 și 2020, a afirmat că, pe parcursul mandatului său, familia Cârpaci a primit mai multe investigații RMN în schimbul aprobării dezmembrării unui teren adiacent unei secții a spitalului. Spitalul Municipal Timișoara este subordonat Primăriei Timișoara. ↦ Sursa.
În Vaslui, un candidat pentru funcția de primar a fost prins în flagrant în timp ce dădea șpagă Poliției
Candidatul PSD pentru funcţia de primar din comuna Pogana, judeţul Vaslui, a fost arestat preventiv după ce a încercat să-i mituiască pe polițiștii care i-au dat mai multe amenzi soției sale, proprietara unui magazin. Maricel Gâfu a fost prins în flagrant în timp ce oferea o mită de 3.000 de lei agenților pentru a trece cu vederea neregulile din magazinul administrat de soție. Bărbatul a fost suspendat din partid şi va urmări alegerile din 9 iunie chiar din spatele gratiilor. ↦ Sursa
În Neamț, un bărbat a fost rănit după ce s-a jucat de-a toreadorul cu un taur
Incidentul a avut loc marţi seară, în jurul orei 22.00, la o stână din zona localităţii nemţene Boghicea din judeţul Neamţ. Bărbatul a provocat taurul cu o haină. El a fost transportat în stare gravă la un spital din Iaşi. ↦ Sursa
Astronomii din Bârlad au descoperit 30 de stele, care vor purta numele orașului
Astronomii din Bârlad au descoperit, în perioada iulie 2023 – mai 2024, 30 de stele variabile. Acestea vor purta numele orașului, asemenea celor descoperite în ultimii ani – Bârlad V1 și Bârlad V2. ↦ Sursa
La Galați, OZN-urile din Centru au făcut „duș”
Săptămâna aceasta, copertinele Pasajului „Dunărea” din centrul orașului au fost curățate probabil pentru prima dată de la construcția lor. Serviciul Public Ecosal a desfășurat o amplă operațiune de curățare în jurul „OZN”-ului de la Romarta. Echipajul, dotat cu perii, spumă, găleată, furtun cu apă și un utilaj cu nacelă, s-a străduit străduia să facă totul strălucitor, în urma valului de praf saharian care a acoperit Galațiul. ↦ Sursa
În Carei, publicul n-a mai primit scaune la ședințele de Consiliu Local, așa că oamenii s-au urcat pe o masă
Marți, 21 mai 2024, la sediul Primăriei Carei, a avut loc o ședință ordinară a Consiliului Local Carei. În mod remarcabil, deși ordinea de zi cuprindea 28 de puncte, întreaga ședință a durat doar 22 de minute, incluzând citirea proiectelor, consultarea comisiilor de specialitate și votarea rapidă.
Însă ceea ce a atras atenția în mod special a fost lipsa scaunelor pentru public și presa independentă, o situație neobișnuită pentru o ședință publică a Consiliului Local. În absența scaunelor, un participant a fost nevoit să improvizeze, folosind o masă pe care a tras-o de lângă ușa de intrare pentru a se așeza. ↦ Sursa
Ți-a fost util acest articol? Ajută-ne să facem mai multe.
Investigațiile și reportajele independente cer timp, documentare și bani. Nu depindem de partide sau interese ascunse, ci de cititori ca tine.
Susține jurnalismul independent cu minimum 5€/lună. Devino abonat acum și ne ajuți mai mult decât ai crede. Îți mulțumim!
Share this











