Pachetele împărțite de ONG-ul Pe Stop conțin o selecție de 23 de absorbante, de lungimi diferite. La acestea se adaugă, uneori, alte produse de igienă: pastă de dinți, periuțe de dinți, șervețele umede, gel antibacterian. Foto: Cristina Ion
![Pachetele împărțite de ONG-ul Pe Stop conțin o selecție de 23 de absorbante, de lungimi diferite. La acestea se adaugă, uneori, alte produse de igienă: pastă de dinți, periuțe de dinți, șervețele umede, gel antibacterian. Foto: Cristina Ion](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimg.pressone.ro%2FbbDhK3HVSGAZ8hPJHqhK7xrFClI%3D%2F845x634%2Fsmart%2Fhttps%253A%252F%252Fimages.pressone.ro%252Fwp-content%252Fuploads%252F2019%252F10%252F10170314%252F5Z0A1915.jpg&w=1920&q=75)
Pachetele împărțite de ONG-ul Pe Stop conțin o selecție de 23 de absorbante, de lungimi diferite. La acestea se adaugă, uneori, alte produse de igienă: pastă de dinți, periuțe de dinți, șervețele umede, gel antibacterian. Foto: Cristina Ion
10/10/2019
[Podcast] Nevăzuții, episodul 1: Păcatele femeilor
„Păcatele femeilor” este primul episod din podcastul „Nevăzuții”, un serial PressOne despre toți oamenii pe lângă care trecem în fiecare zi, pe care îi vedem, dar pe care nu îi privim cu adevărat decât foarte rar.
E o sâmbătă seara banală și orașul freamătă. În centru oamenii se îndreaptă înspre baruri și restaurante. În cartiere, în chenarele portocalii ale ferestrelor de la blocuri pâlpâie televizoarele, iar familiile se așază la masă.
În cartierul Giulești Sârbi, dincolo de Calea Ferată, e întuneric și miroase a iarnă, a foc de lemne și a mâncare făcută în curte, pe pirostrii. Nu sunt mai mult de zece grade afară, dar Maria și Nicoleta umblă desculțe pe podeaua lor de ciment. În casă e curat și frig - atât de curat cât pot ține niște oameni care-și scot apa dintr-o fântână instalată în zonă abia cu trei ani în urmă. Patul e făcut, Nicoleta își ține copilul în brațe în timp ce așteaptă răbdătoare să primească un pachet - nu cu mâncare, nu cu haine. Cu absorbante.
Maria și Nicoleta* sunt doar două dintre beneficiarele asociației Pe Stop care se ocupă de distribuirea de absorbante și produse de igienă (șervețele umede, pastă de dinți, săpun, gel dezinfectant) oamenilor care trăiesc în medii defavorizate - pe stradă și într-o sărăcie care te forțează de multe ori să alegi între o pereche nouă de papuci, un pachet de absorbante și mâncare pentru copii.
Când vine vorba de nevoile oamenilor care trăiesc în sărăcie (aproape unul din patru români), cei mai mulți dintre noi ne gândim la mese calde, haine și cărți pentru copii. Însă femeile care trăiesc pe stradă, la fel ca toate celelalte femei din lumea asta, au menstruație și nevoi de igienă. Multe dintre ele nici nu știu de ce au menstruație sau de ce e important pentru sănătatea lor să folosească absorbante în loc de cârpe murdare. Și, oricât de absurd ar părea pentru unii dintre noi, între aceste femei și infecțiile produse de absorbantele improvizate din hăinuțe și scutece de copii stau chiar acei cincisprezece lei care reprezintă costul unor produse de igienă menstruală.
Vrem să putem relata în profunzime despre viața de zi cu zi a românilor, așa cum e ea. Dacă e important și pentru tine, ajută-ne să o ducem la capăt! Orice sumă contează.
Împreună cu Irina Vasilescu, fondatoarea ONG-ului Pe Stop, am mers pe teren, în cartierele sărace din Colentina, Giulești Sârbi și Ferentari, pentru a afla ce știu femeile - și bărbații - de acolo despre menstruație. Apoi am cunoscut-o pe Claudia Babaciu, o femeie care a locuit pe stradă timp de douăzeci de ani, și-a crescut copiii în canalele de la Gara de Nord și i-a spălat în fântânile arteziene din parc, și pentru care zilele cu menstruație erau „cele mai urâte zile” din viața ei.
Am aflat, printre altele, că femeile sângerează fiindcă „Dumnezeu a dat barbă la un bărbat, s-o poarte, și la femei menstruație, pentru că au păcate” și că, cel mai important lucru când partenera ta e la menstruație e că „nu tre’ să faci sex cu ea, că o dai în hemoragie”.
Câteva lucruri pe care ar trebui să le știi înainte să comanzi de pe Shein și Temu
Pe fundalul scumpirii costului vieții aproape peste tot în lume, cei doi giganți chinezi, Temu și Shein, au avut parte de o creștere masivă, datorată, în mare măsură, unor strategii agresive de preț. Însă în spatele prețurilor mici se ascund câteva detalii importante, pe care ar trebui să le știm cu toții înainte să comandăm.
Știri din cealaltă Românie. La Băile Tușnad, guvernul maghiar a donat autorităților locale o vidanjă, iar la Sibiu o directoare și-a pus aer condiționat în birou din banii pentru copii
Știri din cealaltă Românie e o revistă a presei locale concentrată pe comunități și viața lor reală, separată de ce se întâmplă la București sau chiar în marile orașe. Iată ce-am găsit săptămâna asta.
*Numele au fost schimbate pentru a proteja identitatea femeilor intervievate
Ascultă și pe https://hubhopper.com/podcast/nevazutii/146542
Dacă dorești să devii voluntar Pe Stop sau să donezi, găsești mai multe informații aici
Share this