Fenomenul drogurilor nu a fost tratat de statul român „foarte pragmatic”, a spus ministra Justiției, Alina Gorghiu. foto: Lucian Muntean

Fenomenul drogurilor nu a fost tratat de statul român „foarte pragmatic”, a spus ministra Justiției, Alina Gorghiu. foto: Lucian Muntean
30/01/2025
Parlamentarii cer înăsprirea legii: Cum ar putea un tratament pentru răceală să te bage după gratii până la 7 ani. „Dacă Simona Halep ar fi fost oprită în trafic, acum era la închisoare”
- Un grup de parlamentari a depus în procedură de urgență o inițiativă legislativă care să pedepsească șoferii depistați cu substanțe psihoactive în corp, indiferent dacă le-a fost sau nu afectată capacitatea de conducere a autovehiculelor
- Inițiativa vine după decizia ÎCCJ, care impune o expertiză pentru a stabili impactul substanțelor asupra capacității de a conduce.
- Proiectul prevede și înăsprirea pedepselor, până la 7 ani de închisoare.
- Specialiștii avertizează la PressOne că noua propunere ar putea băga la închisoare persoanele care urmează orice tip de tratament medical uzual.
Un grup de parlamentari, printre care Alina Gorghiu, Robert Cazanciuc, Andronache Gabriel, Cristian Niculescu Țâgârlaș, Ciucă Bogdan și Daniel Fenechiu, au depus joi, în procedură de urgență, o inițiativă legislativă care prevede că simpla depistare a substanțelor psihoactive în sânge să fie considerată infracțiune.
Conform proiectului legislativ, șoferii care conduc sub influența drogurilor ar putea primi pedepse cuprinse între 2 și 7 ani de închisoare, față de intervalul actual de 1 la 5 ani, prevăzut în Codul Penal.
Inițiativa vine în contextul unei decizii recente a Înaltei Curți de Casație și Justiție (ÎCCJ), care stabilește că, pentru a incrimina un șofer aflat sub influența acestor substanțe, este necesară o expertiză care să ateste impactul asupra conducerii.
„Avem nevoie de această lege cât mai repede în contextul în care Înalta Curte de Casație și Justiție a decis luni, că este nevoie de expertize pentru a stabili dacă substanțele psihoactive găsite în organismul unui șofer îi afectează capacitatea de a conduce. Urmare a acestei hotărâri, se va genera un val de solicitări de expertize, lucru care va duce în mod cert la multe amânări și tergiversări. Vorbesc aici, inclusiv pe cazuri aflate în atenția publică de ceva timp, cum este cazul Pascu - tragedia de la 2 mai în urma căreia doi tineri și-au pierdut viața”, a scris Alina Gorghiu pe pagina sa de Facebook.
În urma deciziei Înaltei Curți de Casație și Justiție (ÎCCJ), procurorul general al României, Alex Florența, a solicitat și el modificarea urgentă a articolului 336 din Codul Penal, prin înlocuirea sintagmei „persoană aflată sub influența unor substanțe psihoactive” cu „persoană depistată cu substanțe psihoactive în sânge”, astfel încât simpla prezență a acestor substanțe să fie considerată infracțiune, eliminând necesitatea unor expertize suplimentare.
Alex Florența a declarat pentru G4media. că din cauza numărului mare de solicitări pentru astfel de expertize, durata acestora ar putea ajunge la unu sau doi ani, timp în care șoferii depistați pozitiv ar putea continua să conducă.
Gabriel Gorun, medic primar Medicină Legală, susține pentru Pressone că această retorică este o dezinformare.
„Expertizele medico-legale sunt efectuate de circa șase, șapte ani în mod constant în rețeaua de medicină legală. Pentru București, de exemplu, se fac circa 1.000 de expertize pe an, de ani de zile. Altfel spus, toate testele pozitive de laborator au fost urmate de efectuarea unei expertize. Niciodată nu a durat o expertiză ani de zile, durează între două și patru săptămâni. Deci a spune că va fi un aflux mare de expertize este fals. Au fost teste de laborator care au întârziat mult, dar acest lucru a fost reglementat, când s-a dat termenul absolut de 72 de ore.”
Investigațiile și reportajele independente nu se fac din like-uri. Cititorii care le susțin financiar sunt cei care le fac posibile. Dacă prețuiești presa noastră, cu o sumă mică pe lună ne poți ajuta mai mult decât crezi. Poți face diferența chiar acum cu un singur click! Îți mulțumim!
„În prezent, dacă este detectată o substanță psihoactivă în analize se dispune efectuarea unei expertize în cadrul unui dosar penal. Așadar, pentru acea persoană, dosarul penal se deschide. În urmă căreia rămâne fără permis, până la soluționarea expertizei care va tranșa dacă acel șofer era cu adevărat sub influență sau nu. Așadar nu rămâne niciun drogat pe stradă, ca să citesc din populismul unor declarații pe care le tot citesc prin presă”, a declarat Gabriel Gorun pentru Pressone.
Gabriel Gorun: „Dacă Simona Halep ar fi fost oprită în trafic, acum ar fi fost în închisoare”
Medicul Legist atrage atenția că politicienii nu înțeleg că aparatele de detecție pun în evidență urme infime de substanță care nu au niciun fel de impact asupra condusului.
„E ceea ce vedem la sportivi care sunt absolviți de acuzația de dopaj pentru că demonstrează că au mâncat o carne contaminată cu steroizi de la abatorul unde a fost dus animalul respectiv. Simona Halep, care a avut în sânge urma unui reziduu de substanță contaminantă, nu de o substanță ingerată cu bună știință, în România ar fi făcut pușcărie. Era condamnată între 2 și 7 ani dacă era șofer”, a mai spus Gabriel Gorun.
Vlad Zaha: „Orice medicament ar putea să te ducă la închisoare”
SECRETISTAN. Bărbatul cu mâna la gură
PressOne a analizat zeci de imagini disponibile de la ședințele CSAT convocate din iulie 2023 încoace, în care generalul Răzvan Ionescu, director interimar al SRI, își acoperă parțial chipul cu o mână sau ambele, în contextul în care publicul din România nu l-a văzut niciodată pe omul care conduce Serviciul Român de Informații, iar pe site-ul instituției nu există nici măcar o fotografie cu acesta.
O mamă nedreptățită de statul român și-a găsit o parte de dreptate la CEDO: „O femeie în România este singură și slabă, statul n-o poate ajuta și nici nu vrea”
La patru ani după ce Mihaela State, o mamă din București, s-a adresat Curții Europene a Drepturilor Omului (CEDO) pentru modul în care statul român a eșuat în a-i proteja cei doi copii, femeia a câștigat procesul.
Criminologul Vlad Zaha avertizează că noua legislație ar afecta și persoanele care urmează tratamente medicale obișnuite.
„Oricine a trecut recent printr-o anestezie, ia medicamente pentru diabet, ADHD, psihoze, dureri sau alte afecțiuni – chiar și tratamente care nu interzic conducerea, cum ar fi siropul de tuse cu codeina – ar putea fi testat pozitiv și condamnat direct, fără expertiză medico-legală. Până și o persoană care s-a lăsat de droguri și are urme reziduale în sânge săptămâni mai târziu ar fi vizată de această lege,” a declarat Vlad Zaha.
Criticii proiectului atrag atenția că eliminarea necesității expertizelor medico-legale ar putea duce la condamnari abuzive și la situații în care persoane care nu reprezintă un pericol real pe șosele să fie sancționate pe nedrept.
Ți-a fost util acest articol? Ajută-ne să facem mai multe.
Investigațiile și reportajele independente cer timp, documentare și bani. Nu depindem de partide sau interese ascunse, ci de cititori ca tine.
Susține jurnalismul independent cu minimum 5€/lună. Devino abonat acum și ne ajuți mai mult decât ai crede. Îți mulțumim!
Share this



