E Noaptea de Înviere.

Iar străzile din București sunt nefiresc de pustii.

Din curțile unde locuiesc la un loc mai multe generații se aud râsete și clinchete de pahare. Din blocurile mamut ale cartierelor bucureștene nu se aude nimic - dar în spatele fiecărui pătrățel luminat de fereastră se poate intui un întreg univers.

Universurile bucureștenilor izolați de peste o lună în propriile case sunt legate, în noaptea asta, doar prin ritualurile de Înviere. Credincioșii își amintesc cu tristețe de ritualul slujbei la care n-or să poată merge. Ceilalți își amintesc de ritualurile din familiile pe care n-or să le poată vedea: de ciocnit ouă, de cozonacul bunicilor, de noaptea aia în care, din motive greu de înțeles pe vremea copilăriei, părinții te lăsau să stai până târziu.

Anul ăsta, ritualurile au lipsit. Lumina a fost împărțită, în fiecare parohie, de un preot însoțit de cinci voluntari, iar slujbele s-au oficiat fără public. Bunicii au rămas singuri cu cozonacii lor.

"Hristos a-nviat!", strigă preotul în fața unui bloc cu zece etaje dintr-un cartier bucureștean. "Adevărat a-nviat!" îi răspund oamenii de la geamuri. Nu-s toți în același loc fizic. Dar, cumva, sunt împreună.

"Ne aflăm din nou într-una din perioadele de sărbătoare, în care fericirea este pe buzele tuturor. În restul timpului însă, ne urăm doar sănătate, ca şi cum fericirea ar fi rezervată sărbătorilor", spunea Vintilă Mihăilescu acum câțiva ani, tot în perioada Paștelui.

În 2020, ne urăm din nou sănătate. Fericirea mai poate aștepta.

SECRETISTAN. Bărbatul cu mâna la gură

PressOne a analizat zeci de imagini disponibile de la ședințele CSAT convocate din iulie 2023 încoace, în care generalul Răzvan Ionescu, director interimar al SRI, își acoperă parțial chipul cu o mână sau ambele, în contextul în care publicul din România nu l-a văzut niciodată pe omul care conduce Serviciul Român de Informații, iar pe site-ul instituției nu există nici măcar o fotografie cu acesta.

Mihaela State a descoperit că evaluarea psihologică depusă la dosarul ei de divorț avea pasaje întregi identice cu evaluarea psihologică a minorilor unei alte familii FOTO (c) Arhiva de familie

O mamă nedreptățită de statul român și-a găsit o parte de dreptate la CEDO: „O femeie în România este singură și slabă, statul n-o poate ajuta și nici nu vrea”

La patru ani după ce Mihaela State, o mamă din București, s-a adresat Curții Europene a Drepturilor Omului (CEDO) pentru modul în care statul român a eșuat în a-i proteja cei doi copii, femeia a câștigat procesul.

Citește știrile dimineții cu Newsletterele PressOne

Ți-a fost util acest articol? Ajută-ne să facem mai multe.

Investigațiile și reportajele independente cer timp, documentare și bani. Nu depindem de partide sau interese ascunse, ci de cititori ca tine.

Susține jurnalismul independent cu minimum 5€/lună. Devino abonat acum și ne ajuți mai mult decât ai crede. Îți mulțumim!

Share this