
Colectionarul de istorie - Invazia Moldovei din 1717
11/07/2025
Tăvălugul din 1717: invazia austriacă a Moldovei și violenta ripostă a românilor
Aproape ignorat de istoriografia românească, anul 1717 este unul de pomină pentru Moldova. În mod realmente miraculos, românii nu doar că au supraviețuit, dar au și ieșit victorioși dintr-o dublă năpastă: invazia austriacă și pacostea de nedescris a aliaților tătari.
Atât austro-ungarii sosiți de peste munți, cât și nohaii trimiși de otomani în ajutorul moldovenilor au pârjolit și jefuit țara cu o sălbăticie de nedescris.
Deși tătarii s-au ocupat de jefuirea aliaților și de luarea în robie a locuitorilor mai degrabă decât să lupte cu austriecii, forțele domnitorului Racoviță au reușit, în bătălii crâncene, să-i înfrângă pe invadatorii imperiali și să-i arunce înapoi, în Transilvania.
Întreaga poveste a unui an cumplit, în care Moldova a căzut victimă colaterală războiului austro-turc din 1714-1718, ne este relatată azi de doctorul în istorie Andrei Pogăciaș.
Ți-a fost util acest articol? Ajută-ne să facem mai multe.
Investigațiile și reportajele independente cer timp, documentare și bani. Nu depindem de partide sau interese ascunse, ci de cititori ca tine.
Susține jurnalismul independent cu minimum 5€/lună. Devino abonat acum și ne ajuți mai mult decât ai crede. Îți mulțumim!
Share this
