![Foto: Mihai Von Eremia](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimg.pressone.ro%2FYBgiq-pzLTNbmkz-BtJhfigxch4%3D%2F845x634%2Fsmart%2Fhttps%253A%252F%252Fimages.pressone.ro%252Fwp-content%252Fuploads%252F2023%252F05%252F30165426%252FFotografie-Carusel-41-of-44.jpg&w=1920&q=75)
Foto: Mihai Von Eremia
30/05/2023
[Podcast] „Fericirea nu e nimic” pentru oamenii fără adăpost din București
În București, estimatul oficial este că numărul oamenilor fără adăpost este în jur de 5000. Cei care merg pe teren, pe străzile orașului, pentru a-i sprijini pe cei mai vulnerabili dintre noi, estimează încă numărul lor ca fiind de cel puțin două ori mai mare.
Membrii Asociației Carusel își petrec nopțile alături de oamenii fără adăpost. Foto: Mihai von Eremia
Ce știm, însă, este că autoritățile nu oferă soluții concrete și suficiente pentru problema persoanelor fără adăpost. Un raport de cercetare al CeRe - Centrul de resurse pentru participare publică, în parteneriat cu Asociația Carusel, subliniază că, în București, serviciile instituțiilor publice adresate persoanelor fără adăpost sunt „insuficiente, incomplete sau inexistente”, și că lipsa soluțiilor din partea administrației adâncește și mai mult vulnerabilitatea extremă cu care se confruntă persoanele fără adăpost.
Știm - sau ne putem imagina - și care sunt problemele lor principale: lipsa unei locuințe, lipsa hranei, lipsa accesului la servicii de igienă (dușuri, mașini de spălat), lipsa actelor, probleme de natură medicală, chestiuni ce țin de siguranța personală, și multe altele.
Am încercat să aflăm, fără a le face publice identitățile, dar prin propriile lor voci: ce înseamnă pentru oamenii fără adăpost fericirea?
Pentru cei mai mulți dintre ei, momentele de fericire vin din interacțiunea cu ceilalți. E multă singurătate pe stradă, multă izolare. Cum să-ți faci prieteni? Cu cine să schimbi o vorbă? Fiecare interacțiune este, pentru ei, o bucurie. „Fericirea e când ai un tovarăș. Când ai un prieten”, spune cineva.
Pentru alții, fericirea e o masă caldă, un ceai sau „cel mai important, să ai unde să faci o baie”. Sau apare atunci când primesc ceva de care au nevoie sau când găsesc au un sprijin, oricare ar fi acela. Atunci când au o familie, oricât de greu ar fi, fericirea vine de la copii sau de la partener.
Vrem să putem relata în profunzime despre viața de zi cu zi a românilor, așa cum e ea. Dacă e important și pentru tine, ajută-ne să o ducem la capăt! Orice sumă contează.
Fericirea oamenilor fără adăpost vine, de cele mai multe ori, din lucrurile pe care noi, ceilalți, le luăm de-a gata.
Câteva lucruri pe care ar trebui să le știi înainte să comanzi de pe Shein și Temu
Pe fundalul scumpirii costului vieții aproape peste tot în lume, cei doi giganți chinezi, Temu și Shein, au avut parte de o creștere masivă, datorată, în mare măsură, unor strategii agresive de preț. Însă în spatele prețurilor mici se ascund câteva detalii importante, pe care ar trebui să le știm cu toții înainte să comandăm.
Știri din cealaltă Românie. La Băile Tușnad, guvernul maghiar a donat autorităților locale o vidanjă, iar la Sibiu o directoare și-a pus aer condiționat în birou din banii pentru copii
Știri din cealaltă Românie e o revistă a presei locale concentrată pe comunități și viața lor reală, separată de ce se întâmplă la București sau chiar în marile orașe. Iată ce-am găsit săptămâna asta.
Podcast realizat în colaborare cu Centrul de Resurse pentru Participare Publică și Asociația Carusel, în cadrul proiectului „Vocea cetățenilor fără adăpost”.
Disclaimer: Cristina Foarfă colaborează atât cu PressOne, ca jurnalist, cât și cu Asociația Carusel, ca om de comunicare.
Share this