Medicul psihiatru Mihai Bran vorbește la Homemade Podcast despre cum putem diminua stresul zilnic, astfel încât să nu ne afecteze relațiile de cuplu/familie.
![Medicul psihiatru Mihai Bran vorbește la Homemade Podcast despre cum putem diminua stresul zilnic, astfel încât să nu ne afecteze relațiile de cuplu/familie.](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimg.pressone.ro%2FmE3o-o6qsdngsJqZtRIiksQpG6M%3D%2F845x634%2Fsmart%2Fhttps%253A%252F%252Fimages.pressone.ro%252Fwp-content%252Fuploads%252F2024%252F05%252F09195234%252FARTWORK-Pressone-Site.jpg&w=1920&q=75)
Medicul psihiatru Mihai Bran vorbește la Homemade Podcast despre cum putem diminua stresul zilnic, astfel încât să nu ne afecteze relațiile de cuplu/familie.
09/05/2024
PODCAST. Cum avem grijă de relația de cuplu când suntem epuizați
Homemade Podcast este un podcast despre relații, cu tot ce vin ele la pachet. Realizat de Laura Popa și Andrei Leonte, podcastul poate fi urmărit pe YouTube și poate fi ascultat pe Spotify.
Care este momentul în care dorința de a face mai mult se transformă într-un comportament toxic? Cum ne dăm seama că suntem epuizați? Și cum ajunge extenuarea din viața profesională să afecteze viața de cuplu?
Sunt întrebări la care Laura și Andrei au încercat să răspundă în cel mai recent episod din Homemade Podcast, în care l-au avut invitat pe Mihai Bran, medic psihiatru și fondator Hilio, platformă de sănătate și well-being.
Din păcate pentru noi, spune medicul Mihai Bran, nu există o rețetă universal valabilă privind sănătatea cuplului și e nevoie să lucrăm pentru relație la fel de mult ca pentru orice alt proiect din viețile noastre.
„Într-o relație trebuie să investești, că dacă te aștepți să pice de sus, s-ar putea să nu se întâmple asta”, e de părere psihiatrul.
Dar cum mai poți avea grijă și de cuplu când mai bine de 10 ore pe zi sunt dedicate jobului? Sau când și în weekend îți mai găsești ceva de făcut la un alt proiect? Ce se întâmplă atunci cu relația de cuplu?
„Oboseala cronică vine cu niște răspunsuri emoționale și comportamentale care nu sunt dezirabile. Ești mai iritabil, mai nervos. Și când cealaltă persoană vine și îți atrage atenția că nu petreci suficient timp cu ea, te enervezi mai repede decât în mod normal și apare conflictul”, explică Mihai Bran la Homemade Podcast.
Vrem să putem relata în profunzime despre viața de zi cu zi a românilor, așa cum e ea. Dacă e important și pentru tine, ajută-ne să o ducem la capăt! Orice sumă contează.
În astfel de cazuri, comunicarea asertivă poate fi de mare ajutor. De exemplu, îl putem îndemna pe cel care lucrează prea mult să ia o pauză, să facă doi pași în spate și să analizeze dacă într-adevăr e necesar să fie implicat în atât de multe activități care-i răpesc din timpul personal. Așadar, deși grija poate fi bine intenționată, modul în care este comunicată această grijă este foarte important, atenționează medicul Mihai Bran.
„Contează foarte mult și modul în care o faci. Adică dacă te duci către partener cu ceva ce sună mai degrabă a reproș, s-ar putea să te lovești de ceva tare, să ricoșeze și lucrurile să degenereze. În schimb, dacă te duci într-o zonă constructivă, să-i arăți că poate nu-i OK că muncește atât de mult, atunci lucrurile s-ar putea să fie înțelese altfel”, explică psihiatrul.
Câteva sugestii de bine pentru sănătatea cuplului:
Câteva lucruri pe care ar trebui să le știi înainte să comanzi de pe Shein și Temu
Pe fundalul scumpirii costului vieții aproape peste tot în lume, cei doi giganți chinezi, Temu și Shein, au avut parte de o creștere masivă, datorată, în mare măsură, unor strategii agresive de preț. Însă în spatele prețurilor mici se ascund câteva detalii importante, pe care ar trebui să le știm cu toții înainte să comandăm.
Știri din cealaltă Românie. La Băile Tușnad, guvernul maghiar a donat autorităților locale o vidanjă, iar la Sibiu o directoare și-a pus aer condiționat în birou din banii pentru copii
Știri din cealaltă Românie e o revistă a presei locale concentrată pe comunități și viața lor reală, separată de ce se întâmplă la București sau chiar în marile orașe. Iată ce-am găsit săptămâna asta.
- pe cât posibil, când e timpul pentru cuplu/familie, să încercăm să oprim notificările de la job. Dacă, totuși, e musai să mai verificăm un e-mail, putem stabili împreună un moment ulterior dedicat pentru asta;
- un telefon/mesaj pe timpul zilei către partener/parteneră poate aduce mult bine în relație;
- tot ce înseamnă oboseală cronică și burnout vine automat cu disfuncții sexuale, motiv pentru care este foarte important să identificăm sursa stresului și să găsim soluții pentru diminuarea lui, pentru că problemele de natură sexuală pot duce apoi la tensiuni în cuplu;
Un newsletter pentru cititori curioși și inteligenți.
Sunt curios
- cel mai important: să avem grijă la ce surse de informații apelăm atunci când vrem să ne îngrijim de sănătatea cuplului.
Discuția pe larg, la Homemade Podcast.
Share this