
04/10/2024
PODCAST. Cum a început sovietizarea României - 30 august 1944, intrarea Armatei Roșii în București
Scriitorul și istoricul Stelian Tănase a venit în studioul „Colecționarului de Istorie„ să ne relateze despre momentul de cotitură 30 august 1944, când Armata Roșie intră în București, iar pentru România începe procesul de sovietizare „care nu s-a încheiat nici până azi„, după cum afirmă interlocutorul nostru.
O oră și jumătate de emisiune, în care discuția balansează între tragic și comic, între mit și realitate, între istoria mare și istoria mică. Stelian Tănase ne povestește detalii de culise surprinzătoare și, uneori, șocante atât despre noua putere instalată de tancurile rusești, cât și despre viața românilor de rând în acești ani de groază.
Așa aflăm, de pildă, că primirea entuziastă făcută de bucureșteni rușilor e o invenție a propagandei, că Gheorghiu-Dej s-a făcut comunist de foame, iar când a luat puterea l-a lăsat pe Vasile Luca, fostul său protector din partid, să moară de sifilis în închisoare, interzicându-le gardienilor să-i dea medicamente.
Invitatul ne povestește de ce au plecat rușii din România în 1958, cum a fugit Mihail Sadoveanu cu banii masoneriei și teribila soartă a legendarului comisar Alimănescu, rebotezat de Sergiu Nicolaescu „comisarul Moldovan„ în filmele sale.
Pregătiți-vă, urmează o poveste de 97 de minute despre ce au trăit bunicii și străbunicii noștri în România anilor 1940-1950.
Ți-a fost util acest articol? Ajută-ne să facem mai multe.
Investigațiile și reportajele independente cer timp, documentare și bani. Nu depindem de partide sau interese ascunse, ci de cititori ca tine.
Susține jurnalismul independent cu minimum 5€/lună. Devino abonat acum și ne ajuți mai mult decât ai crede. Îți mulțumim!
Share this
