![Protestatar din Piața Victoriei, 2019 Foto: Lucian Muntean](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimg.pressone.ro%2FKPstXlbrrUNrZWOSvasJriMkXBg%3D%2F845x634%2Fsmart%2Fhttps%253A%252F%252Fimages.pressone.ro%252Fwp-content%252Fuploads%252F2019%252F03%252F27180650%252Fprotest-1-feb-piata-victoriei-Bucuresti-LM_0016.jpg&w=1920&q=75)
Protestatar din Piața Victoriei, 2019 Foto: Lucian Muntean
22/09/2020
Majorarea pensiilor cu 40%: cum să pui pistolul la tâmpla României și să tragi
PSD, PRO România, UDMR și ALDE tocmai s-au unit și au votat cea mai aberantă măsură economică din ultimii 30 de ani: mărirea pensiilor cu 40%. Să ne înțelegem, nu a pensiilor mici și foarte mici, care aveau nevoie de așa ceva, ci a tuturor pensiilor. Mai precis, a punctului de pensie.
Efectele bugetare sunt uriașe: circa 6,5 puncte procentuale adăugate la deficitul bugetar, în condițiile în care acesta ar fi ajuns oricum la aproape 9% și fără această bombă. Motivul este simplu: acești bani pur și simplu nu există. Ei nu pot fi scoși din economie nici prin taxe, nici prin scăderi de investiții, pentru că ar însemna ca tot bugetul țării să fie băgat în salarii și în pensii.
Acești bani se pot doar împrumuta de pe piețele externe. Cu alte cuvinte, România va merge să se împrumute nu ca să producă, iar din producția crescută să crească și pensiile. Nu, se va împrumuta doar ca să arunce cu bani în populație.
Dar marile agenții de rating au anunțat deja că ratingul de țară al României va depinde în mod explicit de această măsură, România urmând a fi retrogradată în categoria junk, cea din care este foarte greu să te împrumuți, iar când o faci, plătești dobânzi semnificativ mai mari.
Dacă ceea ce au adoptat astăzi parlamentarii PSD, PRO România, UDMR și ALDE va trece de CCR (acolo unde guvernul a anunțat că va apela), precum și de temporizările făcute de Președinție, România s-ar vedea, în ceea ce se anunță a fi cea mai periculoasă iarnă din ultimii 70 de ani, în poziția de nu găsi banii pentru aceste măriri, cu efecte directe asupra valorii leului și a stabilității economice, așa cum avertiza Mugur Isărescu încă de la începutul anului, înainte de pandemie, când România visa încă la o creștere economică de 4-5%.
Dar măsura adoptată azi de PSD, PRO România, ALDE și UDMR este și una antisocială. Dacă era orientată doar către mărirea indemnizației sociale și lărgirea bazinului de pensionari care să o primească, astfel încât să ridice din sărăcie lucie circa un milion de oameni, ar fi fost o conversație care merita să fie purtată. Dar mărirea tuturor pensiilor nu doar că aruncă în aer economia și bugetul, dar nici nu îi ajută foarte mult pe cei care chiar aveau nevoie de o astfel de măsură.
Efectele unei măriri generalizate sunt simple și se văd deja în urma măririi cu 14% a tuturor pensiilor: cei săraci, cu pensii de sub 1000 de lei, abia simt efectul măsurii, în timp ce pensionarii care trec de 2.500 de lei pensie încep să pună banii suplimentari la bancă sau să îi transforme în valută, pentru simplul motiv că s-au obișnuit să nu îi cheltuie. Iar pensiile speciale de mii și zeci de mii de lei sunt bine-mersi la locul lor.
Cine a trecut prin anii ‘90 are un déjà vu. Și atunci partidul lui Iliescu mărea salariile și pensiile la foc automat, pe măsură ce leul se prăbușea și prețurile ștergeau automat orice fel de beneficiu de pe urma creșterii pe hârtie a banilor dați de stat. Au urmat 15 ani pierduți, în care economia României a fost pur și simplu distrusă doar pentru a câștiga niște voturi.
Vrem să putem relata în profunzime despre viața de zi cu zi a românilor, așa cum e ea. Dacă e important și pentru tine, ajută-ne să o ducem la capăt! Orice sumă contează.
Acest cinism fără margini, fără niciun fel de fundament economic, nu va rămâne fără urmări. PSD și acoliții speră ca urmarea să fie creșterea scorului electoral, la pachet cu o bombă amorsată care ar duce la căderea oricărui guvern PNL- USR - PLUS, incapabil să ducă la capăt un astfel de buget.
În realitate, România va trebui să deconteze timp de cel puțin un deceniu iresponsabilitatea PSD, PRO România, UDMR și ALDE, prin reducerea drastică a investițiilor, indiferent de cine va fi la guvernare.
Poate că asta au și vrut, de fapt, Ciolacu, Ponta, Tăriceanu și Hunor, pentru că acesta este programul lor de foarte mulți ani de zile - să mențină România într-o stare de subdezvoltare perpetuă, în care pot controla mai ușor pătura săracă a populației.
EXCLUSIV. Mircea Geoană a plagiat din doi președinți americani: Bill Clinton și George W. Bush
PressOne vă prezintă, astăzi, probele care demonstrează că Mircea Geoană a plagiat prin traducere, fără vreun fel de atribuire și fără ghilimele, zeci de pagini din rapoartele anuale prezentate Congresului SUA de președinții americani Bill Clinton și George W. Bush
Câteva lucruri pe care ar trebui să le știi înainte să comanzi de pe Shein și Temu
Pe fundalul scumpirii costului vieții aproape peste tot în lume, cei doi giganți chinezi, Temu și Shein, au avut parte de o creștere masivă, datorată, în mare măsură, unor strategii agresive de preț. Însă în spatele prețurilor mici se ascund câteva detalii importante, pe care ar trebui să le știm cu toții înainte să comandăm.
Dar poate iese ceva bun din acest dezastru: PNL și USR-PLUS poate își vor da seama că luptele interne tot mai ascuțite riscă să repună PSD la cârma țării. Alegătorii lor poate își vor da și ei seama că apatia lor din ultimele luni riscă să piardă tot ce s-a câștigat cu foarte mare greutate în săptămâni și luni de proteste în stradă.
Iar cei indeciși, cei care încă mai credeau că nu merită să se implice, poate că vor avea brusc o revelație: cât timp aceste partide antinaționale vor rămâne în prim-planul politicii, România va fi mereu în pericol de a aluneca în marasmul din care tot încearcă să se ridice, cu eforturi uriașe, de treizeci de ani încoace.
Iar marasmul arată ca Ucraina și Belarus, pentru cine n-a priceput încă.
Share this