

Fechetău. Târgul-Spectacol din Comuna Negreni
Știri
14/11/2025
Etnologii clujeni spun că e unul dintre cele mai vechi târguri tradiționale din țară, cu rădăcini în epoca medievală. Oficial este atestat din 1815, dar se pare e mai vechi de 400 de ani. Anual, în a doua săptămână a lunii octombrie Fechetăul („Tăul negru” în limba maghiară) continuă tradiția târgurilor sătești din Transilvania. Însă are un caracter absolut unic, greu de egalat.
Practic, vorbim despre o fereastră deschisă ritualic spre patrimoniul imaterial al satului românesc, însă care este infuzată pe de-o parte de modernitate și pe de alta, de o lume apusă, plină de antichități și obiecte de cult din vechime. Diversitatea de lucruri la ofertă este absolut năucitoare, iar vizitatorii sunt supuși unui exces vizual care te poate răpune de oboseală în doar câteva ceasuri.
Inițial târgul era frecventat în special de muntenii din satele Apusenilor, care veneau la Negreni să vândă cai și cherestea, iar pe banii obținuți cumpărau bucate, șube groase, izmene, pieptare și căciuli din blană. Când a fost descoperit de orășeni și colecționari de prin toată Europa centrală și de est, oferta s-a diversificat și locul a căpătat o dimensiune multiculturală apreciabilă. Târgul tradițional s-a preschimbat încet într-un adevărat spectacol.
Mii și mii de amatori de antichități și rarități, precum și tineri hipsteri în căutare de haine vintage vin special la Fechetău pentru a descoperi piese rare, care pot fi negociate lejer, în ciuda barierelor lingvistice. Aici totul se desfășoară într-o atmosferă unică, de bună înțelegere. Poți descoperi icoane, mobilă de epocă, ceasuri, păpuși, porțelanuri și tapiserii alături de costume populare, unelte agricole sau o panoplie întreagă de obiecte de artizanat.
Peste toate tronează munți întregi de haine și încălțăminte second-hand la prețuri pentru toate buzunarele. Iar totul este învăluit în parfum de tocană de oaie, nenumărate varietăți culinare sau sarmale cum se fac la Alba sau Sălaj, servite mai nou de domnițe în costume populare. Fondul muzical cacofonic răsună din boxe de peste tot.
Investigațiile și reportajele independente nu se fac din like-uri. Cititorii care le susțin financiar sunt cei care le fac posibile. Dacă prețuiești presa noastră, cu o sumă mică pe lună ne poți ajuta mai mult decât crezi. Poți face diferența chiar acum cu un singur click! Îți mulțumim!
În anii ’80 am tot auzit povestindu-se de târg, în anii ’90 i-am devenit client, iar începând cu 2005 am început să-l fotografiez. L-am surprins schimbându-și fața odată cu trecerea anilor. Cum cuvintele sunt sărace în a descrie atmosfera neasemuită de la Fechetău, las fotografiile să vorbească.
Tot la câțiva ani simt o dorință irepresibilă de a reveni pe malurile Crișului și de a colinda cu orele printre tarabe, doar pentru a mă amesteca cu toată această umanitate generoasă, plină de poftă de viață și de o diversitate etnică aparte.
Îi mulțumesc frumos doamnei T., o foarte generoasă localnică din Negreni care a acceptat să-mi relateze câte ceva din amintirile sale personale legate de acest târg faimos care le-a transformat localitatea într-o adevărată vedetă.
Dan Rusu, criminolog, despre serialul „Cămătarii”: Când narațiunea victimelor lipsește, ne confruntăm cu violență simbolică
Serialul „Cămătarii” a stârnit numeroase polemici în spațiul public și a împărțit audiența în două - o parte care râde la șmecheria lui Nuțu și Sile și o altă parte care vorbește despre cum punerea reflectorului în acest fel pe aceste personaje glorifică, de fapt, violența.
Ce nu s-a văzut în cazul dronei care a explodat în Constanța. Unde se adăpostește o persoană cu dizabilități: „Dacă intru în beci, cine mă mai scoate de acolo?”
La câteva zile de la explozia unei drone navale în Portul Constanța, doar poveștile oamenilor și elicopterele care survolează în largul mării mai aduc aminte de ceea ce putea fi o mare tragedie.
Avem nevoie de ajutorul tău!
Poți face diferența!
Jurnalismul independent și de serviciu public nu se face cu aer, nici cu încurajări, și mai ales nici cu bani de la partide, politicieni sau industriile care creează dependență. Se face, în primul rând, cu bani de la cititori, adică de cei care sunt informați corect, cu mari eforturi, de puținii jurnaliști corecți care au mai rămas în România.
De aceea, este vital pentru noi să fim susținuți de cititorii noștri.
Dacă ne susții cu o sumă mică pe lună sau prin redirecționarea a 3.5% din impozitul tău pe venit, noi vom putea să-ți oferim în continuare jurnalism independent, onest, care merge în profunzime.
Share this






