Vicepreședintele CJ Buzău, social-democratul Petre Emanoil Neagu, dă declarații de presă la finalizarea proiectului, alături de primarul din Mărăcineni, social-democratul Constantin Dumitru (sursa foto: PSD Buzău / Facebook)
![Vicepreședintele CJ Buzău, social-democratul Petre Emanoil Neagu, dă declarații de presă la finalizarea proiectului, alături de primarul din Mărăcineni, social-democratul Constantin Dumitru (sursa foto: PSD Buzău / Facebook)](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimg.pressone.ro%2FJGt4qrZKY-ySGXWA_Yek4_BOee4%3D%2F845x634%2Fsmart%2Fhttps%253A%252F%252Fimages.pressone.ro%252Fwp-content%252Fuploads%252F2024%252F04%252F16183415%252F412362583_676473768000701_883035113525062924_n.jpg&w=1920&q=75)
Vicepreședintele CJ Buzău, social-democratul Petre Emanoil Neagu, dă declarații de presă la finalizarea proiectului, alături de primarul din Mărăcineni, social-democratul Constantin Dumitru (sursa foto: PSD Buzău / Facebook)
16/04/2024
Context.ro: Amenzile mici încurajează primarii să încalce Legea achizițiilor publice. Cazul „Gaze la Mărăcineni”
O primărie din Buzău a continuat un proiect european de peste 67 de milioane de lei, deși Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor a constatat că în cadrul licitației a fost încălcată legea achizițiilor publice.
Un an mai târziu, când proiectul era aproape finalizat, Curtea de Conturi a cerut anularea licitației și susține că singura sancțiune care poate fi aplicată primăriei este o amendă între 5.000 și 30.000 de lei.
„Fenomenul este, și nu e de acum”, susțin experți în achiziții pentru Context.ro.
La finalul anului trecut, în comuna Mărăcineni, județul Buzău, liderii social-democrați din regiune organizau o conferință de presă prin care anunțau finalizarea proiectului pe care l-au prescurtat, simplu: „Gaze la Mărăcineni”.
„Nu doar un exemplu de bună practică, ci un impuls de dezvoltare a comunei” a fost descrierea făcută de PSD Buzău la finalul conferinței din 19 decembrie 2023.
Însă un raport al Curții de Conturi, consultat de reporterii Context.ro, a scos la lumină o serie de probleme în ceea ce privește modul în care contractul de peste 67 de milioane de lei a fost atribuit de Primăria din Mărăcineni.
Citește continuarea pe Context.ro.
Share this