Prima seară de a ediției 2023 a festivalului SAGA, în București, 23 iunie 2023. Inquam Photos / Octav Ganea

Prima seară de a ediției 2023 a festivalului SAGA, în București, 23 iunie 2023. Inquam Photos / Octav Ganea
04/07/2024
Ce faci în weekendul 5-7 iulie în București, Cluj-Napoca, Timișoara sau Iași. Recomandările PressOne
SAGA Festival în București, Jazz in the Park Competition în Cluj-Napoca, Jazzx în Timișoara, iar Iașul e în bucate. Tu ce faci în weekend?
București
- SAGA Festival are loc weekendul acesta la Romaero. Vor performa, printre alții, Rita Ora, Raye, Nicki Minaj sau Armin Van Buuren. Încă mai găsești bilete disponibile aici.
- Bazaar pe Victoriei, un târg cu artizani și antreprenori locali, are loc sâmbătă și duminică, între 11:00 și 21:00 la Victoria Hub (Calea Victoriei, nr. 210).
- Brazilian Summer în grădina muzeului Nicolae Minovici este un eveniment care cuprinde ateliere și tururi ghidate sau expoziții și sesiuni muzicale cu influențe braziliene. Are loc sâmbătă și duminică. Găsești programul aici.
- Târg de viniluri în club Control sâmbătă și duminică, între 12:00 și 19:00.
- Cei de la Vița de Vie au concert la Arenele Romane sâmbătă, de la 19:00 (130 de lei). Bilete aici.
- Băieții de la Implant pentru refuz au concert în club Quantic duminică, de la 19:00 (65 - 80 de lei).
Investigațiile și reportajele independente nu se fac din like-uri. Cititorii care le susțin financiar sunt cei care le fac posibile. Dacă prețuiești presa noastră, cu o sumă mică pe lună ne poți ajuta mai mult decât crezi. Poți face diferența chiar acum cu un singur click! Îți mulțumim!
- Proiecția filmului Cinema Paradiso la Trei Bețivi Bar. Intrarea este liberă.
Cluj-Napoca
- Jazz in the Park Competition în Parcul Central Simion Bărnuțiu. Găsești programul aici.
- Pune mâna pe chitară Folk & More are loc sâmbătă jși duminică, în Piața Unirii. Accesul este liber.
Să AI sau să n-AI. Dilema privind alfabetizarea copiilor în inteligență artificială
Ce înseamnă alfabetizarea în AI? De ce este urgentă rezolvarea ei? Cum se raportează la subiect cinci țări europene care se află pe un spectru care merge de la interzicere la adoptare în masă? Și, nu în ultimul rând, ce se poate face în România, unde autoritățile trebuie să navigheze și apele tulburi ale analfabetismului funcțional? Încercăm un răspuns în continuare.
Povestea Lay’s pe care nu o știai: drumul cartofului, din câmp la fabrică și la „Mica Unire în bucate” (P)
„Povestea Lay’s pe care nu o știai” este o serie realizată de Amintiri Gustoase, care creează punți gastronomice între generații și se află mereu în căutarea brandurilor ce vorbesc tinerilor prin gust. Provocați de PepsiCo, am pornit pe drumul cartofului pentru a descoperi lucruri mai puțin cunoscute despre chipsurile Lay’s: sunt făcute din cartofi crescuți sustenabil, în ferme atent selecționate, iar gustul lor ajunge astăzi în 18 țări din Europa.
- Bazar de bine se desfășoară sâmbătă și duminică, între 11:00 și 20:00, la Donath 46.
- Expoziția lucrărilor de diplomă ale absolvenților Universității de Artă și Design Cluj-Napoca va fi prezentată la Centrul Regional de Excelență pentru Industrii Creative. Vernisajul va avea loc duminică, de la 18:00.
- La Cinema ARTA weekendul acesta poți vedea, printre altele, Bastarden, Dogman sau Les gardiennes de la planète.
Timișoara
- JAZZx are loc weekendul acesta în Piața Libertății. Găsești programul și lista artiștilor aici.
- Anul acesta Nocturnal Jam Sessions vor fi deschise cu un spectacol de spoken-word, astfel timp de două seri te poți bucura de arta poeziei și improvizației muzicale împreună, în Comenduirea Garnizoanei Timișoara.
- Expoziția Future Days marchează prima expoziție colectivă a Facultății de Arhitectură și Urbanism în cel mai nou spațiu expozițional al facultății, Centrul ARChA, fosta cantină MV. poți merge vineri, între 16:00 și 19:00.
- La Cinema Timiș, weekendul acesta poți vedea Francesco giullare di Dio (1950), o proiecție care face parte dintr-o serie de evenimente de warm-up înaintea celei de-a 11-a ediţii a Ceau, Cinema!, care va avea loc între 17 şi 21 iulie la Timişoara.
- Designer(Ele). (Re)proiectând lumea - expoziție de design, se deschide vineri, 7 iunie, la ora 19:30 și se va putea vizita pâna în data de 21 iulie, la HEI – House of European Institutes, Bastion 1. Accesul este gratuit.
Iași
- Iașul în Bucate are loc sâmbătă și duminică, între 10:00 și 22:00, în Grădina Palas.
- Irina Rimes cântă la Nish feat. Nuba vineri, de la 23:00 (70 de lei)
- Reggae Party la Acaju Cafe, de la 22:00 (20 de lei)
- Concurs de Activity la Helix Pub sâmbătă, de la 20:00 (25 de lei).
Ți-a fost util acest articol? Ajută-ne să facem mai multe.
Investigațiile și reportajele independente cer timp, documentare și bani. Nu depindem de partide sau interese ascunse, ci de cititori ca tine.
Susține jurnalismul independent cu minimum 5€/lună. Devino abonat acum și ne ajuți mai mult decât ai crede. Îți mulțumim!
Share this






