![Foto: Luke Ellis-Craven / Unsplash](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimg.pressone.ro%2FBGsWkwdJS-FnKI6v9NbOvfxnMwQ%3D%2F845x634%2Fsmart%2Fhttps%253A%252F%252Fimages.pressone.ro%252Fwp-content%252Fuploads%252F2018%252F01%252F30181355%252Fopnebeach.jpg&w=1920&q=75)
Foto: Luke Ellis-Craven / Unsplash
31/01/2018
Ca să fii deschis la minte, ai nevoie de smerenie intelectuală
Chiar dacă argumentele raționale nu ne fac să ne răzgândim, asta nu înseamnă că trebuie să ne dăm bătuți.
Regula nu este absolută. Există și oameni dispuși să își schimbe părerea atunci când le sunt furnizate informații convingătoare. Despre astfel de oameni obișnuim să spunem că sunt deschiși la minte.
Bineînțeles, tuturor ne place să credem că suntem rezonabili și deschiși la minte, în timp ce alții sunt încăpățânați și au o gândire obtuză.
Dacă vă întrebați în ce categorie vă încadrați, miliardarul american Ray Dalio, fondatorul celui mai mare hedge fund din lume, a explicat care sunt diferențele între oamenii închiși la minte și cei deschiși la minte.
Cei din prima categorie vor să demonstreze că au dreptate și sunt frustrați când cineva îi contrazice. Preocupați de ideile proprii, ei nu ascultă părerile altora și nu pun întrebări suplimentare pentru a afla pe ce se bazează interlocutorii.
Oamenii deschiși la minte știu foarte bine că s-ar putea înșela, așa că ascultă mai mult decât vorbesc, caută să înțeleagă argumentele interlocutorului, știu când să pună întrebări și când să facă afirmații.
Până aici, nimic surprinzător. Însă ceea ce nu te-ai aștepta să auzi de la unul dintre cei mai prosperi investitori americani este că trăsătura care separă cele două categorii nu este inteligența, ci smerenia intelectuală:
Cei mai buni lideri sunt oameni care nu au doar hărți mentale bune despre cum trebuie făcute lucrurile, ci și un nivel ridicat de smerenie. (…)
Vrem să putem relata în profunzime despre viața de zi cu zi a românilor, așa cum e ea. Dacă e important și pentru tine, ajută-ne să o ducem la capăt! Orice sumă contează.
Ei au și o curiozitate ieșită din comun. Se întreabă dacă nu cumva greșesc, absorb informații, caută oameni care nu sunt de acord cu ei, ca să fie siguri că au dreptate și să învețe cum să progreseze.
Observația lui Ray Dalio despre smerenia intelectuală este confirmată de cercetări psihologice recente.
Potrivit unui studiu al Universității Duke, oamenii smeriți din punct de vedere intelectual au convingeri ferme, dar își dau seama că acestea pot fi greșite și sunt dispuși să și le revizuiască.
Câteva lucruri pe care ar trebui să le știi înainte să comanzi de pe Shein și Temu
Pe fundalul scumpirii costului vieții aproape peste tot în lume, cei doi giganți chinezi, Temu și Shein, au avut parte de o creștere masivă, datorată, în mare măsură, unor strategii agresive de preț. Însă în spatele prețurilor mici se ascund câteva detalii importante, pe care ar trebui să le știm cu toții înainte să comandăm.
Știri din cealaltă Românie. La Băile Tușnad, guvernul maghiar a donat autorităților locale o vidanjă, iar la Sibiu o directoare și-a pus aer condiționat în birou din banii pentru copii
Știri din cealaltă Românie e o revistă a presei locale concentrată pe comunități și viața lor reală, separată de ce se întâmplă la București sau chiar în marile orașe. Iată ce-am găsit săptămâna asta.
Același studiu infirmă prejudecata că oamenii cu valori politice sau religioase conservatoare sunt mai închiși la minte decât liberalii sau cei nereligioși.
Un alt studiu, realizat la Universitatea din Pittsburgh, arată că smerenia intelectuală îi face pe oameni mai receptivi față de punctele de vedere contrare.
Atunci când cineva are o părere diferită, acești oameni nu presupun automat că adversarul este mai puțin inteligent sau mai prost informat, ci iau în calcul faptul că părerea acestuia este bazată pe o perspectivă și o experiență diferite.
Un newsletter pentru cititori curioși și inteligenți.
Sunt curios
Într-o lume în care tot mai mulți dintre noi sunt convinși că au dreptate și ignoră dovezile contrare, smerenia intelectuală ne deschide mintea către posibilitatea că s-ar putea să greșim.
Acest lucru e greu de acceptat, dar fiecare dintre noi trebuie să se întrebe − Ce vreau, de fapt: să îmi apăr convingerile sau să văd lumea cât mai clar cu putință?.
Share this