
26/06/2026
Belgrad 1717: intrarea Banatului în civilizația Europei Centrale
Banatul și civilizația sa multiculturală poartă pecetea imperialilor austrieci. Această transformare de la pașalâc turcesc sărac și fără perspective la o mentalitate central europeană a fost posibilă datorită unui eveniment crucial în istoria Europei: asediul Belgradului de la 1717.
Războiul austriaco-venețiano-otoman, purtat între 1714 și 1718, s-a încheiat cu celebra pace de la Passarowitz, prin care otomanii învinși acceptau să cedeze Imperiului Austriac, printre altele, Banatul și Oltenia.
Oltenia n-a rămas sub austrieci decât câteva decenii, iar impactul civilizației imperiale n-a avut timp să se simtă. În schimb, Banatul a devenit provincie a habsburgilor timp de 200 de ani, răstimp în care austriecii au schimbat din temelii fața acestei regiuni.
Despre marele asediu al Belgradului de la 1717, în care celebrul Eugeniu de Savoia a reușit să-i înfrângă încă o dată pe otomani, povestește în episodul de față doctorul în istorie Andrei Pogăciaș.
După cum veți vedea, foarte puțin a lipsit ca, în marea bătălie dată haotic, într-o ceață atât de groasă că nimeni nu știa unde se află și pe cine are în jur, sorții să se întoarcă de partea otomanilor. Soarta unei întregi părți a lumii a atârnat, de fapt, de noroc.
Întreaga poveste a modului în care a ajuns Banatul să facă parte din cultura vestică, în episodul de astăzi al Colecționarului de istorie, îndulcită cu un vin de la Domeniile Davidescu, furnizori oficiali ai Casei Regale a României.
Vizionare plăcută!
Ți-a fost util acest articol? Ajută-ne să facem mai multe.
Investigațiile și reportajele independente cer timp, documentare și bani. Nu depindem de partide sau interese ascunse, ci de cititori ca tine.
Susține jurnalismul independent cu minimum 5€/lună. Devino abonat acum și ne ajuți mai mult decât ai crede. Îți mulțumim!
Share this
