Viitoarele ghetouri ale Bucureștiului se construiesc chiar azi
17/08/2020
Orașul care ar putea fi: Viitoarele ghetouri ale Bucureștiului
La periferia Bucureștiului, dezvoltarea haotică care a cuprins deja zeci de hectare continuă cu repeziciune, cu girul autorităților locale. Primăriile de sector au dat autorizații de construire dezvoltatorilor imobiliari pentru a ridica sute de blocuri - actuale și viitoare locuințe pentru mii de persoane - dar au omis să ceară, în schimb, respectarea regulilor urbanistice sau a celor de dezvoltare urbană durabilă.
Așa au luat naștere cartiere înghesuite, fără trotuare, fără spații verzi, fără școli sau grădinițe prevăzute în proiecte, cimentate și traversate de străduțe înguste, ocupate și ele de sute de mașini parcate.
Am luat la pas noile cartiere alături de Bogdan Suditu, expert în politici de locuire, urbanism și amenajare teritorială, pentru a explica, punct cu punct, ce s-a făcut greșit aici și cum va fi decontată de bucureșteni lipsa de implicare a autorității publice locale în negocierea cu dezvoltatorii imobiliari.
Acesta este doar un exemplu de cartier construit incorect pentru care soluțiile de salvare au rămas puține, însă pasivitatea locuitorilor săi în fața dezvoltării agresive, care continuă și astăzi, poate transforma noile blocuri în viitoarele ghetouri ale Bucureștiului.
Avem nevoie de ajutorul tău!
Jurnalismul independent și de serviciu public nu se face cu aer, nici cu încurajări, și mai ales nici cu bani de la partide, politicieni sau industriile care creează dependență. Se face, în primul rând, cu bani de la cititori, adică de cei care sunt informați corect, cu mari eforturi, de puținii jurnaliști corecți care au mai rămas în România.
De aceea, este vital pentru noi să fim susținuți de cititorii noștri.
Dacă ne susții cu o sumă mică pe lună sau prin redirecționarea a 3.5% din impozitul tău pe venit, noi vom putea să-ți oferim în continuare jurnalism independent, onest, care merge în profunzime.
Share this
