Președintele noii agenții antidrog din România promite o strategie nouă și campanii de prevenție făcute diferit.

Președintele noii agenții antidrog din România promite o strategie nouă și campanii de prevenție făcute diferit.
29/04/2025
VIDEO: Primul interviu al șefului noii Agenții antidrog din România. Cum ar putea fi modificată legea care pedepsește șoferii pentru un Nurofen
Din martie 2025, Agenția Națională Antidrog (ANA) a trecut din subordinea Ministerului de Interne în subordinea Cancelariei Primului Ministru și a devenit astfel Agenţia Naţională pentru Politici și Coordonare în Domeniul Drogurilor și Adicţiilor (ANPCDDA). Noul șef al Agenției, Rareș-Petru Achiriloaie, vine din zona diplomației și a condus timp de un an Protecția Copilului.
Într-un interviu video pentru PressOne acesta a anunțat, printre altele, că se așteaptă ca legea care pedepsește drastic șoferii testați pozitiv la substanțe interzise de lege să fie modificată, dar și că schimbarea modului în care statul tratează consumul de droguri se va face lent, din cauza contextului social, a politizării subiectului sau a mentalității unor actori implicați în luarea deciziilor.
PressOne l-a întrebat pe Rareș Achiriloaie ce îl recomandă pentru conducerea noii agenții, dar și ce schimbări vor fi făcute și cum vor arăta campaniile de prevenție, mai ales că încep festivalurile, iar tranziția către noua instituție încă nu s-a făcut.
Ți-a fost util acest articol? Ajută-ne să facem mai multe.
Investigațiile și reportajele independente cer timp, documentare și bani. Nu depindem de partide sau interese ascunse, ci de cititori ca tine.
Susține jurnalismul independent cu minimum 5€/lună. Devino abonat acum și ne ajuți mai mult decât ai crede. Îți mulțumim!
Share this
