Mai sunt câteva săptămâni până la alegerile locale. E timp suficient să apară cât mai multe detalii despre candidați vechi și noi. Foto: Cateyeperspective | Dreamstime.com

Mai sunt câteva săptămâni până la alegerile locale. E timp suficient să apară cât mai multe detalii despre candidați vechi și noi. Foto: Cateyeperspective | Dreamstime.com
16/05/2024
Știri din cealaltă Românie. În Slobozia operația e amânată pentru că anestezistul e certat cu chirurgul, iar în Sibiu un candidat și-a pus bunica de 93 de ani pe lista de consilieri
Sunt lucruri care se întâmplă și la care toată lumea e atentă. Apoi sunt toate celelalte pe care le ratezi. Le-am căutat și le-am adunat într-un singur loc.
Știri din cealaltă Românie îți prezintă ce se mai întâmplă în țară, cu momente vesele și triste sau mai ales amare, în timp ce agenda publică e confiscată de blaturi politice, declarații pompoase sau catastrofe. E o revistă a presei alternative cu accent mai ales pe comunități locale, dar și pe satele și comunele despre care nici nu știai că există.
Iată ce-am găsit săptămâna asta, când ai aflat cum au ajuns pacienții să-și facă RMN noaptea la o clinică privată și ce lipsește din oferta culinară a Bucureștiului.
Vrem să putem relata în profunzime despre viața de zi cu zi a românilor, așa cum e ea. Dacă e important și pentru tine, ajută-ne să o ducem la capăt! Orice sumă contează.
În Oradea, profesorii unui centru special au amenajat o casă în care copiii cu nevoi speciale să învețe cum să facă treburi casnice
Proiectul e inițiat de Centrul Școlar de Educație Incluzivă nr. 1 și presupune amenajarea unei garsoniere în care elevii să facă periodic curățenie, să pună haine la spălat și să așeze masa. La centru învață aproximativ 150 de copii, preșcolari și elevi până în clasa a 10-a. Toţi au dizabilități intelectuale, unii cu probleme mai ușoare, alții cu deficiențe grave, majoritatea neuromotorii și de limbaj. ↦ Sursa
În Vaslui, participanții la Olimpiada de Matematică au primit albume cu obiective turistice și un editorial semnat de Dumitru Buzatu, cercetat pentru luare de mită
Dumitru Buzatu, fost lider PSD Vaslui și fost președinte al Consiliului Județean Vaslui, a fost prins în flagrant în 2023, când lua mită 250.000 de euro cash într-o servietă. Pe 13 mai, Tribunalul Vaslui a decis că poate începe procesul acestuia. A fost eliberat recent, după 7 luni de arest. Albumele cu editorialul semnat de el au ajuns la elevi de clasa a 5-a și a 6-a. E trecut cu funcția publică de președinte al CJ Vaslui. ↦ Sursa
Investigațiile și reportajele independente nu se fac din like-uri. Cititorii care le susțin financiar sunt cei care le fac posibile. Dacă prețuiești presa noastră, cu o sumă mică pe lună ne poți ajuta mai mult decât crezi. Poți face diferența chiar acum cu un singur click! Îți mulțumim!
În Sibiu, un candidat la primărie și-a pus familia pe lista de consilieri, inclusiv bunica de 93 de ani
Ștefan Zară, candidat la primăria Sibiu din partea Partidului Ecologist, a completat lista de consilieri cu mama, fratele și bunica. Despre cea din urmă a spus că e încă în putere și „face niște plăcinte tare bune”. „Eu am vrut să atrag atenția că suntem o familie unită și contextul principal al oricărei comunități este familia și susținerea din partea familiei. Bunica are 93 de ani și ne mândrim cu ea”, a explicat candidatul. ↦ Sursa
În Slobozia, un pacient cu piciorul rupt așteaptă de 10 zile să fie operat. Procedura întârzie din cauza unui conflict între chirurg și anestezist
În ciuda plângerilor familiei pacientului, conducerea spitalului a precizat că responsabilitatea principală în acest caz aparține medicului curant și a început demersurile pentru transferul pacientului la alt medic. ↦ Sursa
SECRETISTAN. Bărbatul cu mâna la gură
PressOne a analizat zeci de imagini disponibile de la ședințele CSAT convocate din iulie 2023 încoace, în care generalul Răzvan Ionescu, director interimar al SRI, își acoperă parțial chipul cu o mână sau ambele, în contextul în care publicul din România nu l-a văzut niciodată pe omul care conduce Serviciul Român de Informații, iar pe site-ul instituției nu există nici măcar o fotografie cu acesta.
O mamă nedreptățită de statul român și-a găsit o parte de dreptate la CEDO: „O femeie în România este singură și slabă, statul n-o poate ajuta și nici nu vrea”
La patru ani după ce Mihaela State, o mamă din București, s-a adresat Curții Europene a Drepturilor Omului (CEDO) pentru modul în care statul român a eșuat în a-i proteja cei doi copii, femeia a câștigat procesul.
În Gorj, un bărbat de 70 de ani a pierdut 28.000 de lei în 3 zile. Banii erau dintr-un credit bancar și fraudatorul îi promitea îmbogățire prin investiții
Bărbatul înșelat prin metoda investițiilor false a trimis întâi 1.000 de lei. Apoi, prin tranzacții succesive, a pierdut aproape 28.000 de lei. În acest timp, fraudatorul îi arăta grafice false cu parcursul foarte bun al investițiilor. ↦ Sursa
În Negrești, Vaslui, consilierul județean din partea PSD și fiii săi au fost reținuți pentru camătă și șantaj. La percheziții au fost confiscate arme albe și peste 26.000 de lei
Costică Lupu, consilier PSD în CJ Vaslui și membru al Partidei Romilor, e acuzat alături de cei doi fii ai săi de șantaj și amenințare cu acte de violență în cazul nerestituirii banilor în termenul stabilit, adică act de cămătărie. Lupu era angajat și la Primăria Negrești. După ce a ajuns consilier, cei doi fii au fost angajați la instituții din subordinea CJ Vaslui. La alegerile din 2024 el candidează pentru CJ din partea PUSL, partidul condus de Cristian Popescu Piedone. ↦ Sursa
În Pitești, angajatul unei săli de jocuri a scos 21.000 de lei din casierie. Prietenul lui i-a pierdut pe toți la aparatele din aceeași locație
Cel care a luat bani era angajat ca supraveghetor și nu avea voie să joace. El a scos banii din casierie și a jucat un prieten al lui. A pierdut tot, iar acum au fost condamnați pentru delapidare. ↦ Sursa
În Constanța, Poliția a deschis un stand în mall ca să îi convingă pe tineri să se înscrie la concursurile de admitere
Președintele Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual susține că la nivel național e un deficit de peste 13.400 de polițiști. În acest context, IPJ Constanța a revenit a doua oară cu un stand în mall pentru a convinge tineri să se înscrie la cursuri. ↦ Sursa
În Vaslui, un cuplu a venit la aparatele SGR cu ambalajele băgate într-o față de plapumă. Cei doi au 5 copii și susțin că sunt zile în care fac și 100 de lei prin acest sistem
Cei doi au explicat că această colectare a garanției pe ambalaje a devenit principala lor sursă de venit. ↦ Sursa
Ți-a fost util acest articol? Ajută-ne să facem mai multe.
Investigațiile și reportajele independente cer timp, documentare și bani. Nu depindem de partide sau interese ascunse, ci de cititori ca tine.
Susține jurnalismul independent cu minimum 5€/lună. Devino abonat acum și ne ajuți mai mult decât ai crede. Îți mulțumim!
Share this











