Monarhia, pentru că
– Istoria se asimilează genetic, trecutul nu e doar memorie, ci și sevă continuă, iar mintea e o moștenire care funcționează la parametri optimi după ce se cunoaște și este împăcată cu sine.
– Modelul monarhic este o familie care surclasează timpul în ordinea ei ramificată, ca arbore de legende și de promisiuni, nu doar o persoană a prezentului, muritoare și coruptibilă.
– Presiunea blazonului, chiar dacă pierde bătălii contra unui eventual viciu irepresibil, câștigă războaie la scara succesiunii.
– Nu avem de unde altundeva să reînvățăm nici noblețea, nici răbdarea.
– La fel cum, în presă, „mediul e mesajul”, într-o casă regală „eticheta e conținutul”.
– Președintele este și va fi perceput totdeauna drept un surogat regal, mai ales într-o cultură disperată după dreptate și arbitru străin: votăm un om pentru a fi „deasupra” și ne mirăm că el nu se ridică niciodată la înălțimea așteptărilor.
– „Răul mai mic” e un eufemism pentru periodica iluzie că alegi între două viziuni.
– Președintele nici nu domnește, nici nu guvernează.
– Singurul leac împotriva discontinuităților și învrăjbirii, fie ele de cauză internă sau externă, este existența unui depozitar al traseului bun.
– Pentru o comunitate paternalistă ca a noastră, certitudinea dinastiei e ca și cum ai avea bunici nemuritori și nepoți mereu tineri.
Investigațiile și reportajele independente nu se fac din like-uri. Cititorii care le susțin financiar sunt cei care le fac posibile. Dacă prețuiești presa noastră, cu o sumă mică pe lună ne poți ajuta mai mult decât crezi. Poți face diferența chiar acum cu un singur click! Îți mulțumim!
Ți-a fost util acest articol? Ajută-ne să facem mai multe.
Investigațiile și reportajele independente cer timp, documentare și bani. Nu depindem de partide sau interese ascunse, ci de cititori ca tine.
Susține jurnalismul independent cu minimum 5€/lună. Devino abonat acum și ne ajuți mai mult decât ai crede. Îți mulțumim!
Share this
