![](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimg.pressone.ro%2FTsKZjMOLkPCEASd-et41xKB4fxk%3D%2F845x634%2Fsmart%2Fhttps%253A%252F%252Fimages.pressone.ro%252Fwp-content%252Fuploads%252F2022%252F12%252F20192734%252FRevista-de-iarna-2022-PressOne.jpg&w=1920&q=75)
20/12/2022
Nostalgia în prea multe cuvinte: revista PressOne pentru iarna lui 2022
De câteva ori pe an, încercăm să ne răsplătim cititorii care ne sprijină cu un cadou aparte: o revistă digitală (click-ul descarcă un .pdf), în format pregătit pentru telefonul mobil (nu încercați să o citiți de pe desktop/laptop, că nu e ce trebuie).
Vrem să le mulțumim în acest fel tuturor celor care donează pentru a ne susține jurnalismul independent, precum și tuturor celor care sunt abonați la newsletterele noastre.
Am decis ca acest număr să facă o excepție și să fie „la liber”, pentru toți cititorii noștri care vor să o descarce. Vrem să ne cunoașteți mai bine și să îndrăzniți să veniți mai aproape (nu mușcăm). :)
Anul acesta avem pretenții din ce în ce mai mari de la revistă, chiar dacă încă n-am găsit o companie dispusă să o susțină: să găzduim în paginile ei cel puțin patru scriitori români, dintre cei mai buni, cu proze scurte și eseuri.
Titlul acestei ediții: Nostalgia, în prea multe cuvinte
Și am reușit! Pe lângă Voicu Bojan (de-al casei), avem în acest număr semnături de la Adina Rosetti, Ana Maria Sandu, Marian Truță și Alexandru Lamba. Alături de poveștile lor sunt textele membrilor redacției, dar și o nestemată scrisă de o jurnalistă din Ucraina.
Am ales să ilustrăm revista tot cu ajutorul Mariei Dimancea, care a pus atâtea detalii în fiecare ilustrație, încât am hotărât să le tipărim în format mare și să le punem pe pereții redacției. Pe lângă desenele ei s-au strecurat și două încercări de artă digitală făcută (legal) cu MIdjourney AI. Numai bine pentru a isca o dezbatere!
Nu mă mai lungesc la scris, revista o puteți descărca accesând acest link: Album iarna 2022 PressOne.
Vrem să putem relata în profunzime despre viața de zi cu zi a românilor, așa cum e ea. Dacă e important și pentru tine, ajută-ne să o ducem la capăt! Orice sumă contează.
Și nu ezitați să ne scrieți cum vi s-a părut - în măsura în care sunteți abonați la newslettere, știți unde ne găsiți :)
Adrian Mihălțianu, în numele redacției PressOne.
Share this